AB, Gazze Şeridi’nde insani yardım için “koridorlar ve molalar” çağrısında bulundu

Neil

New member

AB, Gazze Şeridi’nde insani yardım için “koridorlar ve molalar” çağrısında bulundu

Brüksel’de Filistin yanlısı protesto

© AFP

Birkaç saat süren görüşmelerin ardından Avrupa Birliği’nin devlet ve hükümet başkanları Orta Doğu savaşıyla ilgili ortak bir deklarasyon üzerinde anlaşmaya vardı. Perşembe günü İsrail ile radikal İslamcı Hamas arasındaki çatışmalara “duraklama” çağrısında bulundular ve sivillere yardım dağıtımı için “koridorlar” kurulması çağrısında bulundular. AB ayrıca “yakında” yapılması gereken uluslararası bir barış konferansı lehinde de konuştu.

Brüksel’de 27 üye ülke arasındaki tartışma uzun süredir AB’nin Gazze Şeridi’ndeki sivil halka insani yardım sağlamak için çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulunabileceği bir formülasyon etrafında dönüyordu. Sonunda “insani amaçlı koridorlar ve molalar” oluşturulması çağrısında bulunmaya karar verdiler.

Federal hükümet ve Avusturya gibi eyaletler “ateşkes” veya “ateşkes” çağrılarına karşı çıktı ve İsrail’in meşru müdafaa hakkını vurguladı. 27 devlet ve hükümet başkanı artık “İsrail’in uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca meşru müdafaa hakkını” da vurguluyor. Militan İslamcı Filistin örgütü Hamas’ı sivilleri “canlı kalkan” olarak kullanmakla suçluyorlar.

Zirvenin ilk gününün sonunda AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İsrail ile dayanışmanın ve Filistinlilere yardımın çelişki olmadığını söyledi. İspanya ve İrlanda gibi ülkeler, Gazze Şeridi’ne insani yardım sağlanması amacıyla çatışmaların durdurulması yönünde daha net bir çağrıda bulundu. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, X kısa mesaj hizmetindeki farklılıklara rağmen, “Birlik bizim gücümüzdür” diye yazdı.

Şansölye Olaf Scholz (SPD), “Bu, Hamas’ın korkunç saldırısına karşı kendi ülkesini savunan İsrail’i desteklediğimizi hep birlikte açıkça ortaya koymamızla ilgili” dedi. Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, Hamas’la mücadele edilmesi ve AB’nin “İsrail’i mümkün olan en iyi şekilde desteklemesi” gerektiğini söyledi.

Scholz ayrıca İsrail ordusunun uluslararası hukuka bağlı kaldığına da inanıyordu. Bu konuda “hiç şüphesi yok” çünkü “İsrail son derece insani ilkelere sahip demokratik bir devlet.” Ancak Belçika Başbakanı Alexander de Croo İsrail’i eleştirdi: Gazze Şeridi’ne insani erişimi engellemenin hiçbir haklı gerekçesi yok.

Komisyon Başkanı von der Leyen’in Ukrayna’ya ve göç bölgesine yardım da dahil olmak üzere 66 milyar euro daha talep ettiği AB’nin 2027 yılına kadar olan çok yıllı bütçesi de görüşüldü. Hatta Avrupa Parlamentosu 76 milyar euro daha talep ediyor.

Ancak Almanya, Danimarka ve Hollanda gibi ülkeler buna imkan görmüyor. Diplomatlara göre Scholz, iç bütçe kısıtlamaları göz önüne alındığında AB’nin Alman vergi mükelleflerine yaptığı milyarlarca dolarlık ek harcamayı açıklayamayacağını söyledi. Danimarka, mevcut AB bütçesinden en az 16 milyar avronun yeniden tahsis edilebileceğini tahmin ediyor.

Zirvenin bir diğer konusu ise Ukrayna idi. Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyj Haber konuşmasında ülkesiyle katılım müzakerelerinin hızlı bir şekilde başlatılması çağrısında bulundu. AB Komisyonu, 8 Kasım’da Ukrayna ve diğer aday ülkelerin katılım sürecine ilişkin öneride bulunmak istiyor. Diplomatlar üye ülkelerin Aralık ayında olası bir karar vermesini bekliyor. Katılım müzakerelerinin başlaması için 27 üyenin oybirliğiyle kararı gerekiyor.

AB zirvesi Cuma günü devam ediyor. Bu ekonomik durum, Ukrayna’ya daha fazla destek ve göçle ilgili.

AFP

#Konular