ABD Senatosu Ukrayna'ya 60 milyar dolar yardım yapılmasını onayladı

Neil

New member

ABD Senatosu Ukrayna'ya 60 milyar dolar yardım yapılmasını onayladı

Zelenskyj (ortada) Aralık 2023'te ABD Senatörüyle birlikte

© AFP

Ukrayna'ya yönelik ek yardım fonları için aylardır süren mücadelede ABD Senatosu, Rusya'nın saldırganlık savaşında Kiev'i desteklemek için 60 milyar dolar (55 milyar euro) sağlayan bir yasa tasarısını Salı günü onayladı. Taslağa göre İsrail ve Tayvan'ın da milyarlarca dolarlık yardım alması gerekiyor. Ancak başkan Mike Johnson'a göre Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi mevcut tasarıyı onaylamak istemiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ABD Başkanı Joe Biden'ın Demokratları tarafından kontrol edilen Senato'nun onayını memnuniyetle karşıladı. Çevrimiçi medyada “özgürlük, demokrasi ve hepimiz için önemli olan değerler mücadelesinde Ukrayna'yı destekleyen her ABD senatörüne” teşekkür etti. Ukrayna için yardımın devam etmesi, “insan hayatının Rus teröründen kurtarılabileceği” anlamına geliyor.

Yasama paketinin toplam hacmi 95 milyar dolar. Çoğunluk Ukrayna'ya gidiyor, İsrail'e İslamcı Hamas'a karşı mücadelede 14 milyar dolar destek verilecek ve ABD'nin müttefiki Tayvan'a daha fazla fon ayrılacak. Ancak önceki yasa tasarılarının aksine, ABD'nin Meksika ile olan sınırını güvence altına almak için para dahil edilmiyor.

Cumhuriyetçi Johnson, Temsilciler Meclisi'nin tasarıyı reddetmesinin gerekçesi olarak bu noktayı gösterdi. Sınır güvenliğine atıfta bulunarak, “Ülkemizin karşı karşıya olduğu en acil sorunun” pakette yer almadığını savundu.

Muhalefetteki Cumhuriyetçiler aylardır Ukrayna'ya yapılacak milyarlarca dolarlık yardımın serbest bırakılmasını engelliyor. Sağcı Cumhuriyetçilerin çoğu Ukrayna'ya yapılacak yeni yardıma karşı. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu oluşturan Cumhuriyetçiler, yardım paketinin kabul edilmesi karşılığında yeni ve katı bir göç politikası talep ediyor.

Geçtiğimiz hafta, Ukrayna'ya yardım ve İsrail'e sağlanan fonların yanı sıra ABD sınırının güvenliği için daha fazla para da içeren toplam hacmi 118 milyar dolar olan bir yasama paketi Senato'da başarısızlıkla sonuçlandı. Demokratlar daha sonra Ukrayna ve İsrail'e yardım içeren ayrı bir yasa tasarısı sunmaya karar verdi.

AFP

#Konular