ABD’li Cumhuriyetçi Scalise, Temsilciler Meclisi başkanlığı adaylığını geri çekti

Neil

New member

ABD’li Cumhuriyetçi Scalise, Temsilciler Meclisi başkanlığı adaylığını geri çekti

Steve Scalise

© AFP

ABD Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler arasında kaos devam ediyor: Muhafazakarların Kongre Odası başkanlığına aday gösterdiği Temsilci Steve Scalise adaylığını geri çekti. 58 yaşındaki oyuncu, kendi saflarından destek gelmemesi nedeniyle bunu Perşembe akşamı (yerel saatle) duyurdu. Cumhuriyetçi grup, Çarşamba günü yapılan oylamada Temsilciler Meclisi başkanlığına geçen hafta görevden alınan Kevin McCarthy’nin yerine çoğunluk liderini aday gösterdi.

Ancak oylar çok yakındı: Güney Louisiana eyaletinden gelen baş muhafazakar temsilci 113 oy alırken, aşırı sağcı Jim Jordan 99 oy aldı. Birkaç Cumhuriyetçi daha sonra genel kurul oturumunda Scalise’ye oy vermeyeceklerini açıkladı. Muhafazakarlar Temsilciler Meclisi’nde yalnızca dar bir çoğunluğa sahip olduğundan, Scalise kendi saflarında yalnızca birkaç muhalifi karşılayabiliyordu.

Scalise Perşembe günü boyunca kendi saflarındaki şüphecilerin fikirlerini değiştirmeye çalıştı ama görünüşe göre başarılı olamadı. 58 yaşındaki oyuncu, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, “Meslektaşlarıma, başkan adayı olarak adımı geri çektiğimi bildirdim” dedi.

Bu, ABD hükümetinin İsrail ve Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım yapılmasına karar vermek ve Kasım ortasında bütçenin dondurulmasını önlemek istediği bir dönemde Temsilciler Meclisi’nin şimdilik hareketsiz kaldığı anlamına geliyor. McCarthy, kendi partisindeki aşırı sağcıların ayaklanmasının ardından 3 Ekim’de devrilmişti. Arka planda ABD bütçesi ve Ukrayna’ya yapılacak yeni yardım konusundaki anlaşmazlık vardı.

AFP

#Konular