Afrika: Sudan’da çatışma devam ediyor – BM Güvenlik Konseyi kriz konusunda tavsiyelerde bulunuyor

Neil

New member
Afrika
Sudan’da çatışmalar sürüyor – BM Güvenlik Konseyi kriz konusunda tavsiyelerde bulunuyor

Hartum’un merkezindeki bir mahalleden dumanlar yükseliyor. Fotoğraf

© Mervan Ali/AP

Geceleri bile patlayan mermilerin uğultusu başkent Hartum’da yankılanıyor: Ülkenin en güçlü iki adamı ile onların askeri aygıtları arasındaki çatışma Sudan’ı parçalamakla tehdit ediyor.

Sudan’da, ülkenin en güçlü iki adamının rakip kampları arasındaki şiddetli çatışmalar Pazartesi gecesi devam etti. Başkent Hartum’da oturanlar sürekli ateş edildiğini ve patlamalar yaşandığını bildirdi, ancak çatışmalar Afrika Boynuzu’ndaki ülkenin diğer bölgelerinde de devam etti – örneğin, Kızıldeniz’deki liman kenti Port Sudan ve Merowe şehri. önemli havalimanı Ulusal kriz şimdiden düzinelerce insanın hayatına mal oldu ve kurbanların sayısı önemli ölçüde artabilir. New York’taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi durumu Pazartesi günü görüşmeyi planlıyor.

Sudan’daki güç mücadelesi, yaklaşık 46 milyon nüfusu, zengin petrol ve altın yataklarıyla Afrika’nın yüzölçümü bakımından üçüncü büyük ülkesinde kaosa neden oluyor. Kafa karıştırıcı durum ve çatışmanın her iki tarafından gelen çelişkili bilgiler ışığında, savaş alanında kimin üstün olduğu belli değil. Hem fiili Devlet Başkanı Abdel Fattah al-Burhan komutasındaki Sudan silahlı kuvvetleri hem de yardımcısı Muhammed Hamdan Daglo liderliğindeki paramiliter grup Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF), doğrulanması zor başarı raporları yayıyorlar.

DSÖ: En az 83 ölü ve 1126 yaralı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Pazar akşamı çatışmaların başlamasından bu yana en az 83 kişinin öldüğünü ve 1.126’dan fazla kişinin yaralandığını duyurdu. Hartum’da hafta sonu yaşanan yoğun çatışmalar nedeniyle yaklaşık 6 milyon kişinin yaşadığı başkentteki hastaneler tamamen doldu. Yaralı sivilleri kabul eden dokuz klinikten birçoğunda kan ve transfüzyon malzemeleri gibi tıbbi malzemeler bulunmuyor. Su ve elektrik kesintileri ve hastanelerin elektrik jeneratörleri için yakıt eksikliği operasyonları daha da kısıtladı. Anestezi uzmanları gibi uzmanlar da kayıptı.

Cumartesi sabahı Hartum’da çatışma çıktı. RSF, Sudanlı askerlerin şehrin güneyindeki karargahlarına girdiğini iddia etti. RSF güçleri şehrin kuzeyindeki havalimanına ve başkanlık sarayına saldırdı. Ordu topçu, savaş uçakları ve tanklar kullandı. Pazar günü, çatışmalar yakınlardaki ordu karargahı ve devlet yayın kuruluşu binasında yoğunlaşmaya devam etti.

2019’da uzun süredir iktidarda olan Ömer El Beşir’in devrilmesinden bu yana, RSF ve ordu ülkede gücü fiilen paylaştı, ancak iki kamp arasındaki ilişkiler hiçbir zaman gerilimsiz olmadı. Yakın zamanda tekrar ertelenen sivil hükümete geçiş sürecinde, RSF’nin silahlı kuvvetlere entegre edilmesi gerekiyordu ve bu da müttefikler arasında bir sürtüşmeye yol açtı. Hemedti olarak da bilinen RSF lideri Daglo, General Al-Burhan’ı iktidara tutunmakla suçladı.

Siyaset bilimci kriz durumuna endişeli görünüyor

Alman Basın Ajansı, Berlin’deki Stiftung Wissenschaft und Politik’ten siyaset bilimcisi Gerrit Kurtz, savaşın zaten çatışmalarla karakterize edilen Sudan’ı tamamen parçalama tehdidinde bulunduğunu söyledi. Belirleyici faktör, önümüzdeki günlerin gelişmesidir. “Bu, iki taraftan hangisinin Hartum’un merkezindeki devlet kurumlarının kontrolünü ele geçirdiğini ve hangisinin yerel ve uluslararası meşruiyet mücadelesini kazandığını içerir.”

Kurtz, “Sivil topluma karşı yalnızca çıkar ortaklığıyla bir arada tutulan iki güvenlik gücü arasındaki yıllarca süren rekabet, şimdi açık bir düşmanlıkta patlak veriyor” dedi. “RSF’nin hava kuvvetleri olmamasına ve daha az ağır silahlara sahip olmasına rağmen, her iki kuvvet de iyi silahlanmış.”

Ordu, 2019’da görevden alınan El Beşir’in o zamanki darbedeki rolü nedeniyle RSF liderine güvenmeyen ve onu bir hain olarak gören sadık destekçileriyle dolu. Kurtz, “Ordu komutanı Al-Burhan, iktidarın sivil bir hükümete olası devri karşısında yoğunlaşan bu İslamcı güçlerin baskısı altında hareket ediyor” dedi. General, güvenlik aygıtının sivil bir geçici hükümet tarafından kontrol edilmesine karşı çıkarken, “Hemedti, yasallığın gri alanında işine ve operasyonlarına devam edebileceğine inanıyordu.”

dpa

#Konular