Ailesine karşın güreşe başladı… Balkan şampiyonu oldu

Fiona

New member
Kayseri Şekerspor Kulübü Atleti 19 yaşındaki ulusal güreşçi Onur Yurtada, ailesiyle Manisa’da yaşarken kendisi üzere sportmen olan sınıf arkadaşının tavsiyesi üzerine 10 yaşında güreşe başlamak istedi.

Bu isteğini paylaştığı annesinin “Bir şey olur” telaşıyla müsaade vermemesi üzerine Onur, ailesine haber vermeden okul çıkışında arkadaşıyla spor salonuna gitmeye başladı.

Onur, idmanlarda gösterdiği azmi yardımıyla katıldığı seçmelerde başarılı olarak Manisa Güreş Eğitim Merkezi’ne girmeye hak kazandı.

daha sonrasında durumu ailesiyle paylaşan ve onların isteğini alan genç güreşçi, ulusal formayla katıldığı ulusal ve memleketler arası karşılaşmalarda fazlaca sayıda madalya kazandı.

Yaklaşık 2 yıl evvel Kayseri Şekerspor Kulübüne transfer olan Onur, idmanlarını Kayseri Güreş Eğitim Merkezi’nde sürdürüyor.

“ANNEM BUNU ÖĞRENDİĞİNDE BANA ÇOK KIZMIŞTI”

Onur Yurtada, AA muhabirine, küçükken hiperaktif bir çocuk olduğunu söylemiş oldu. Bu niçinle sportif faaliyetleri epey sevdiğini belirten Onur, şu biçimde konuştu:

“Güreş yapmak istediğimde ailem müsaade vermemişti. Ben de onlardan habersiz spor salonuna gitmeye başladım. İdmanlar okul saatime denk gelmiyordu. Ben okuldan direkt idmana gidiyordum. Annem bunu öğrendiğinde bana epeyce kızmıştı. ‘Okul çantamı hazırlıyorum’ diye idman çantamı hazırlıyordum. Bir pürüzleri yoktu aslında ancak annem ‘Bir şey olur mu?’ diye korkardı. Şimdiki reaksiyonları güzel fazlaca şükür. ‘Yolunu buldun pes etme’ diyorlar.”

Onur Yurtada, 9 yıllık mesleğine Balkan ve 4 Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra, Balkan üçüncülüğü, Avrupa üçüncülüğü ve dünya beşinciliği sığdırdığını lisana getirdi.

Antrenmanlarda epey sıkı çalıştığını vurgulayan Onur, “Yaklaşık 5 ay daha sonra yapılacak Büyükler Türkiye Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Maksadım, büyüklerde Avrupa ve dünya şampiyonu olmak.” tabirlerini kullandı.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi Antrenörü Salih Güney ise yaklaşık 2 yıldır birlikte çalıştıkları genç atletten fazlaca şad olduğunu söylemiş oldu.

Onur’un hırslı ve azimli bir atlet olduğuna değinen Güney, genç atletin amacına emin adımlarla yaklaştığını belirtti.