Aşağı Saksonya’da çok fazla kurt var: Otlayıcılar bütün sürüleri vurmak istiyor

Neil

New member
Bireysel “sorunlu hayvanları” öldürmek yeterli değil
Aşağı Saksonya’da çok fazla kurt var: Otlayıcılar bütün sürüleri vurmak istiyor

Alman Çiftçiler Derneği, “Sorunlu kurtları yalnızca tek tek değil, aynı zamanda tüm sürüleri de ortadan kaldırabilmeliyiz” diyor.

© Heckepics / Getty Images

Jacqueline HaddadyanKurtların öldürülmesiyle ilgili tartışma bir sonraki tura giriyor: Alman Çiftçiler Birliği, sürülerin tamamını ortadan kaldırabilmek istiyor. Aşağı Saksonya dernekleri bu talebi desteklemektedir.

Artık konuşmak değil, oyunculuk – Jochen Rehse’nin talep ettiği şey bu. Aşağı Saksonya’daki Weidetierhalter Deutschland başkanı için sorunlu kurtları öldürmenin önündeki engeller çok yüksek. “Gerekirse sorunlu bir paketin tamamının kaldırılmasına izin verilmeli” diyor. “Hayvan yetiştiricilerinin ekonomik olarak sırtları duvara dayalı.”


Eyalet Çiftçileri Derneği de benzer bir görüşe sahip: Aşağı Saksonya kırsal halkının başkan yardımcısı Jörn Ehlers’e göre, Aşağı Saksonya’daki kurtların sayısı, doğal döngü ve manzara için çok önemli olan otlayan hayvancılığı tehlikeye atıyor. Ehlers, “Bu tür bir düzenlemeye acilen ihtiyacımız var” diyor.


“Sadece tek tek sorunlu kurtları değil, aynı zamanda bütün sürüleri de kolayca ortadan kaldırabilmeliyiz”
Aşağı Saksonya Çevre Bakanı Christian Meyer (Yeşiller) ise “korunan hayvanlara verilen zararın artmasından sorumlu olan” sözde sorunlu kurtları öldürmenin şimdiden mümkün olduğunu vurguluyor. Ancak Meyer, herhangi bir hayvanı öldürmenin avlanmaya benzediğini söylüyor. Almanya’daki kurdun AB ve federal yasalar kapsamında sıkı bir şekilde korunmaya devam ettiğine dikkat çekiyor. “Yasal bir dayanak olmaksızın tüm paketlerin kaldırılması bu nedenle federal eyaletlerde mümkün değildir ve uygun olmaz.” Buradaki “kaldır” ile “öldür” kastedilmektedir.


vahşi yaşam fotoğrafçılığı

Çekingen avcılar: Almanya’nın vahşi kurtlarının izinde

Alman Çiftçiler Derneği Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili tartışmayı ateşledi. Derneğin Genel Sekreteri Bernhard Krüsken, “Sadece tek tek sorunlu kurtları değil, aynı zamanda tüm sürüleri de ortadan kaldırabilmeliyiz” diyor. Ona göre, son yıllarda 4.000’den fazla çiftlik hayvanı telef oldu. Almanya’da sayıları 2000 ila 2500 olan kurtlarla otlayan hayvanların bir arada yaşaması artık yalnızca sürü koruma önlemleriyle garanti edilemez. Basın toplantısı, Federal Çevre Bakanlığı’nın “Mera yetiştirme ve kurtlar” adlı diyalog dizisinin galası kapsamında gerçekleşti.


kaynaklar: NDR, Tagesschau


Olağandışı Davranış: Kamera Saksonya'da ön bahçedeki Kurt'u çekiyorVideoyu izleyin: Saksonya’da insanlar kurtlar için endişeleniyor. Nedeni: Bir dişi kurt, Liebschützberg’deki konutlara alışılmadık bir şekilde yaklaştı. Yırtıcı, bir şeyleri birkaç kez almış veya yok etmiştir.

#Konular