Astronomi: Gama patlamaları: Çin uzay istasyonunda planlanan deney

Neil

New member
astronomi
Gama patlamaları: Çin uzay istasyonunda planlanan deney





Polarimetre “Polar 2” önümüzdeki yıl Çin uzay istasyonu “Tiangong”a getirilecek. Fotoğraf

© Nicolas DeAngelis/dpa


Bir yıldız ömrünün sonunda patladığında, büyük bir gama ışını patlaması yayar. Bu nasıl olur? Avrupalı araştırmacılar, Çin uzay istasyonu üzerinde yapacakları bir deneyle buna açıklık getirmek istiyor.





Avrupalı araştırmacılar, Çin uzay istasyonu “Tiangong” üzerinde bir deneyle sözde gama ışını patlamalarının kökenini bulmak istiyorlar. Garching’deki Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü’nden (MPE) astrofizikçi Jochen Greiner, “Son yıllarda iki olası model galip geldi” diyor. “Ancak, ikisi arasındaki nihai kararı ancak bu flaşlardan gelen gama ışınlarının polarizasyonu yoluyla verebiliriz.”


MPE’nin dahil olduğu yeni “Polar 2” ölçüm cihazı, gama ışını patlamalarının salınım yönünü kaydetmeyi amaçlamaktadır. Avrupa araştırma ekibi, gama radyasyonunun polarize olup olmadığını belirlemek istiyor. Yani dalgalarının tümü tek bir yönde eşzamanlı olarak mı salınıyor yoksa kaotik bir şekilde mi karışıyor?


Masrafları Çin karşılıyor


Enstrüman Cenevre Üniversitesi’nde inşa ediliyor ve İsviçre Uzay Ajansı (SSO) tarafından finanse ediliyor. Önümüzdeki yılın sonunda uzaya gönderilip uzay istasyonuna monte edilmesi planlanıyor. “Polar-2”, Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) tarafından 2019’da Çin’in bir sonraki uzay istasyonu için seçilen yaklaşık bir düzine projeden biri. Çin, operasyon ve roket fırlatma masraflarını üstleniyor.


Gama ışını patlamaları (GRB’ler), evrendeki en büyük patlamalardır. Devasa bir yıldız ömrünün sonunda patladığında veya iki nötron yıldızı birleştiğinde oluşurlar. Şimşeklerin 50 yılı aşkın bir süre önce keşfedilmiş olmasına rağmen tam olarak nasıl meydana geldikleri henüz netlik kazanmadı. Araştırmacılar, “Polar-2” projesiyle bu soruların yanıtına yaklaşmak istiyor.


dpa

#Konular