Avrupa Hokey Şampiyonası: Finali kaçırdım – Grambusch: “Kalbimi kırdı”

Neil

New member
Hokey EM
Finali kaçırdım – Grambusch: “Kalbimi kırdı”

Alman Mats Grambusch (sağda) ve İngiltere’den James Albery top için mücadele ediyor. Fotoğraf

© Federico Gambarini/dpa

Mats Grambusch, memleketinde Avrupa Şampiyonası finaline ulaşma şansını kaçırıyor. Sonuç olarak her iki Alman takımı da Mönchengladbach’taki finali kaçırdı.

Her taraftan teselli geldi. Ne ironiktir ki, Alman milli hokey takımının kaptanı, lideri ve başkanı Mönchengladbach’ta doğan Mats Grambusch, takımının memleketindeki Avrupa Şampiyonası finaline girmesini engelledi.

Milli antrenör Andre Henning, penaltı atışlarında 4-5 mağlup olan İngiltere’ye karşı oynanan yarı finalin dramatik sonundan sonra, “Bu yalnızca sporun yazdığı trajik bir hikaye” dedi. 30 yaşındaki oyuncu, 60 dakika süren zorlu 0-0’lık maçın ardından sorumluluğu almak istedi, son şut atan oyuncu olarak oyuna girdi ve kaçırdı. Alman hokey kadınlarından sonra dünya şampiyonuna kalan tek şey, Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülük maçı.

Takımda taraftarların finale çıkıp Avrupa şampiyonluğunu kazanmasını 30 yaşındaki liderden daha çok isteyen başka bir oyuncu muhtemelen yoktur. Henning, “Şahsen ben de. Mats harika bir kaptan, harika bir insan ve birinci sınıf bir hokey oyuncusu” dedi. Takım arkadaşları onu teselli etti, seyirciler hokey parkında kucakta onu kutladılar ve stadyumun en şanssız oyuncusu da soruları ilk yanıtlayan kişi oldu.

Belçika’ya karşı üçüncülük

Grambusch, “Felaket, kahretsin, suçluluk; işte böyle hissediyorum. Memleketimde penaltıyı kaçırıp takımı finale taşıyamamak kalbimi kırdı. Çok acıtıyor” dedi. Sıraların desteği ona iyi geldi. Ancak taraftarlara ve şehre daha fazlasını vermeyi çok isterdi. Pazar günü (15:00) finalde İngilizler ve son şampiyon Hollanda yer alacak. DHB seçimi, üçüncü sıradaki maçta Olimpiyat şampiyonu Belçika ile karşılaşacak (12.30).

Tüm hayal kırıklığına rağmen takım, adil bir kaybeden olduğunu gösterdi ve İngilizleri “birinci sınıf performanslarından” ötürü övdü. Ayrıca teselli oyunu veya küçük final denilen oyunu da yanınıza alabilirsiniz. Milli antrenör, “Bizi bu kadar destekleyen bu harika seyirciye harika bir takım olduğumuzu göstermek istiyoruz” diye söz verdi. Grambusch, “Duygusal konuları halleder çözmez bu oyunu düşüneceğiz” dedi.

Almanya’nın kendi evindeki Avrupa Şampiyonası’nda katılımıyla en az bir final oynama umudu paramparça oldu. Henning, “Bu bir utanç değil. Bu sporun bir parçası. Elbette iki final oynamayı isterdik ama Avrupa Şampiyonası’nda yarı finaller 50-50 maçtır” dedi. Ocak ayında Dünya Kupası’nı kazanma yolunda takımı, İngiltere’ye karşı eleme turunda daha da şanslıydı ve penaltı atışlarında galip geldi.

dpa

#Konular