Bakan Yardımcısı Sayan 6G Konferansı’na katıldı

Alan

New member
Dünyada 5G teknolojisine geçiş yapan ülke sayısı 70’i geçti lakin 5G çabucak hemen Türkiye’de kullanıma sunulmadı. 5G’ye geçen ülkelerde 6G için çalışmalar ve testlere başlandı. Ama Türkiye’de 5G teknolojisinin ne vakit kullanıma sunulacağı hakkında rastgele bir tarih belirlenmedi.

Ülkemizde 5G’ye geçiş çalışmaları sürerken İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi, “6G Konferansı” düzenledi. Konferansta 6G’de kullanılacak teknolojiler, eserler ve altyapı çalışmaları hakkında değerlendirmeler yapıldı.


LG, 6G menzilini üç katına çıkararak rekor kırdı

3 gün evvel eklendiUlaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 6G Konferansı’nda konuşma yaptı. Bakan Yardımcısı Sayan, konferanstaki konuşmasında haberleşme bölümünün fazlaca süratli bir değişim gerçekleştirdiğini belirterek, haberleşme ekosisteminde yerliliği ve ulusallığı en ön plana aldıklarını söylemiş oldu. 6G’de fiziki mamüllerin haricinde en büyük sermayenin standartlarla ilgili sahip olunan patentler olduğunu aktaran Sayan, “Bu vizyonla yerlilik, ulusallık, AR-GE çalışmalarımızda 6G’nin patentlerini şimdiden yapmaya hazır bir küme olarak çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, 5G’nin bütün kesimlere tesir eden, temelinde haberleşmenin olduğu, olmadığı takdirde başka bölümlerin de dijitalleşemeyeceği, hiç bir bölümün gelişemeyeceği bir teknoloji olduğunu belirterek, “6G bunu daha da güzelleştirecek ve altını dolduracak bir teknoloji.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya devam et...