Boş zaman: Aralık ayına kadar açık havada yüzme sezonu: Serin sonbahar havasında yüzmek

Neil

New member
Boş zaman
Aralık ayına kadar açık havuz sezonu: Serin sonbahar havasında yüzmek

Termostatın altında mevcut su sıcaklığının 28 derece olduğunu gösteren bir tabela asılıdır. Fotoğraf

© resim ittifakı / Guido Kirchner/dpa


Elbette yaz ortasında serinlemek için popüler yerlerdir bunlar. Ancak Warendorf semtindeki küçük bir açık havuz, yağmurlu ve soğuk kasım ayında bile açık havada yüzmenin birçok kişi için eğlenceli olduğunu gösteriyor.

Bir biyogaz tesisinin atık ısısı bunu mümkün kılıyor: Warendorf bölgesindeki Oelde’de açık havada yüzme sezonu ilk Noel’e kadar sürüyor. Su sıcaklığı 28 derece olan Gaßbachtal Stromberg açık havuzunda, yağmurlu havalarda ve düşen sonbahar sıcaklıklarında bile yüzücüler her gün tur yüzüyor.


Havuzdan sorumlu derneğin başkanı Hans Ulrich Remfert, Alman Basın Ajansı’na şunları söylüyor: “Kasım ayında hâlâ çok popüleriz, bunun nedeni muhtemelen geniş bir alandaki tüm açık havuzların çoktan kapanmış olmasıdır” diyor.


Gönüllü sponsorluk derneğinin 17 yılı aşkın bir süre önce belediye havuzunu devralmasından bu yana, odak noktası uzun bir sezona odaklandı; ek maliyet olmaksızın uygun su sıcaklıklarına sahip olmak. Remfert, “Bu yıl toplamda 45.000 ila 50.000 ziyaretçi bekliyoruz” diyor.


Yüzme şampiyonu Manuela Behling, “Burası küçük bir havuz. Burada herkes herkesi tanıyor” diyor. “Baharda kar yağıyordu ve sıcaklıklar donma noktasının altındaydı. İnsanlar hâlâ geliyordu.” Yüzücünün sıcak sudan ve temiz havadan ne kadar keyif aldığını bildiği sürece işten keyif alıyor. Yüzme şampiyonu, “O zaman şemsiyeyle havuzun etrafında daha sık dolaşacağım” dedi.


Ancak bu sonbaharda şanslıydı: Hava sıcaklıkları genellikle çok ılımandı. Behling, “Güneş çıktığında elbette daha da iyi” dedi. Başkan Remfert ayrıca Stromberg açık havuzunda her gün yapılan sabah yüzme sırasındaki “güzel, temiz havayı” övüyor: “Bunu kapalı bir havuzda elde edemezsiniz.”


Suya girdiğinizde bile donmanıza gerek yok: Bir ısı kanalı soyunma odalarından doğrudan açık havuza çıkıyor. “Ve soğuk yağmur başınıza çarptığında bu harika bir şey” diyor. Düzenli konuklar ona sürekli olarak Oelde’deki açık havuz sezonunun daha uzun süreceği soruluyor. “Ama sonra gerekli onarımları yapabilmek için ara vermemiz gerekiyor.”


Feibad Gaßbachtal Stromberg hakkında bilgi


dpa

#Konular