Dekorasyon Fikirleri Ve İpuçları

Adanali

Member
İlkbaharın son günleri ve yazın çok yakında olduğunu düşündüğümüzde birçoğumuz evlerimiz için yeni dekorasyon çalışmaları yaparız. Kimi insanlar salonlarını değiştirmek ister, kimi insanlar yatak odalarını ya da çalışma odalarının görüntüsünü değiştirmek ister. Özellikle psikolojik olarak farklı etkiler yaratmak adına kişiler, internet üzerinden yeni dekorasyon fikirleri ve ipuçları araştırmaları yapmaktadır.

Yazın verdiği güzel ve güneşli havaların etkisiyle genellikle açık renkli yeni ürünler tercih edilebilir ve ya göze çarpan fazla eşyalar kaldırılıp, odanın biraz daha ferah durması gibi yollar denenebilir. Dekorasyon fikirler dediğim gibi genellikle psikolojik isteklerin ürünüdür. Çünkü insanlar her zaman yeni tarzların ya da gözüne farklı gelen görsellerin etkisi altındadır. En basitinden bir örnek verecek olursak; yatağınızın örtüsünü bile değiştirmek odanın havasını bir an da değiştirebilir.

Evlerimizde hepimizin mutlaka aynaları vardır. Aynalar sadece sizi göstermekle kalmaz, sizi size anlatır. İşte bu nedenle aynasız yapamaz insanlar. Evde duvarda büyük bir kaba ayna yerine kenarları ayrıntılı işlenmiş parça aynalar kullanmakta koridorunuzun, salonunuzun ya da yatak odanızın ahengini bir anda değiştirebilir.

Hayatımızın en önemli noktası, aslında bizim her şeyimiz olan zamanımız var bir de tabi ki. Belki de salonlarımızın en önemli tamamlayıcılarıdır diyebiliriz duvar saatleri için. Ağır tonlarda koltuk takımları için görüntü olarak biraz daha eski zamanları çağrıştıran saatler göze daha uyumlu gelecektir.

Renk tonu daha canlı olan örneğin; fıstık yeşili, turuncu, mavi renkte ki koltuklarımız içinde yine aynı şekilde açık renkte ve farklı şekillerde ( kare, üçgen ya da iç kısmında farklı resimlerin yer aldığı ) duvar saatleri daha modern bir görüntü sergileyecektir.

Küçük sırlardan biri de evin aydınlatması olacaktır. Klasik ampuller ya da avizeler yerine ayaklı boy aydınlatmaları son dönemlerde çok tercih edilmektedir. Salonunuzun köşesine yerleştireceğiniz dış yüzeyi desenli aydınlatmalar yaydığı loş ışıkla odanıza sakinlik katacaktır.

Bu örnekleri sayısız şekilde yorumlayabilir ve daha başka fikirler üretebiliriz. Ev dekorasyonun da en küçük detaylar bile çok farklı görüntüler elde etmemize neden olabilir. Çünkü beynimiz belli bir süre sonra odalarımızın görüntüsünü hafızaya aldığı için artık detayları görmemektedir. Hangi eşyanın nerde olduğunu ezberlemiştir ve bu yüzden küçük bir değişim sizi beklemediğiniz şekilde şaşırtacaktır.