Demokrasi: Federal Meclis Anayasaya İlişkin Referandum Başkan Yardımcısı

Neil

New member
demokrasi
Temel Kanuna İlişkin Federal Meclis Referandumu Başkan Yardımcısı

Petra Pau, “Almanya'nın yeniden birleşmesinden sonra Doğu ve Batı ile Kuzey ve Güney'in referandum yoluyla bir anayasa kabul etme şansı olabilirdi”. Fotoğraf

© Jan Woitas/dpa

Sol politikacı, Avrupa seçimlerinin sonuçları dikkate alındığında demokrasi konusunda da kaygılı ve Almanya'nın birleşmesindeki eksikliklere dikkat çekiyor. Pau, karşı önlemlerin hemen alınmasını talep ediyor.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Petra Pau, ülke çapında demokrasiye verilen desteği güçlendirmek amacıyla Temel Kanun konusunda referandum yapılması çağrısında bulunuyor. Sol Partili siyasetçi, Alman Basın Ajansı'na verdiği röportajda, “Bu, Temel Yasanın yeniden ortak bir temel olarak sabitlenmesiyle ilgili” dedi. “Temel Yasanın referandum yoluyla Alman anayasasına dönüştürülmesi, topluluğumuzun temel değerlerine ilişkin farkındalığı artırmanın akıllıca bir yolu olabilir.”

Pau, yorumlarını AfD'nin özellikle Doğu Almanya'daki seçim başarıları ışığında yaptı. Federal Meclis'in Doğu Berlinli üyesi, 1990 yılında eski Doğu Almanya'nın 23. madde aracılığıyla Batı Almanya Temel Yasası topraklarına katıldığı birleşme sürecinde eksiklikler görüyor. 146. madde kullanılmadı. Bu güne kadar, Temel Yasanın “Alman halkının özgürce kararlaştırdığı bir anayasanın yürürlüğe girdiği gün” geçersiz olacağı öngörülüyor.

Pau, “Almanya'nın yeniden birleşmesinden sonra Doğu ve Batı ile Kuzey ve Güney'in referandum yoluyla bir anayasa kabul etme şansı olacaktı” dedi. “Birçok fırsatı kaçırdık. Artık bir tartışma sürecinin sonunda en azından 146. maddenin kaldırılması gerekiyor.” Kendisi, Thüringen Başbakanı Bodo Ramelow'un (Sol Parti) da desteklediği Doğu Alman SPD'li siyasetçi Markus Meckel'in teklifini kabul ediyordu.

Federal seçimlerden önce verilecek bir karar için

Pau, “Birçok yerde insanlar, nüfusun büyük bir bölümünün Temel Kanun'un 75 yıllık geçmişine değil, yalnızca 35 yıllık geçmişine baktığını dikkate bile almıyor” dedi. “Doğu Almanya vatandaşlarının çoğunun 1990'daki Birleşme Anlaşması müzakereleriyle hiçbir alakası yoktu. O zamanlar bu tartışma yapılmamıştı. Bugün pek çok kişinin demokrasi ve anayasa tartışmalarına katılmaya çok istekli olduğunu görüyorum.”

1949 ve 1990 yılları arasında zaman geçtikçe, demokrasinin tüm siyasi sistemler arasında en iyisi olduğu yönündeki takdir azalıyor gibi görünüyor. Pau, “Bunu öylece bırakıp bunu kabul edemeyiz” dedi. “Temel Yasanın tüm Almanya'nın anayasası olarak kabul edilmesine ilişkin bir referandum, Doğu'da ve Batı'da özgür ve demokratik temel düzenimize desteği artırmanın mantıklı bir yolu olabilir.”

Bu, vatandaşlara gerçek bir diyalog teklifi ve siyasi eğitimde bir saldırı ile birleştirilmelidir. Ve bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor: “Anayasa sözleşmesi doğru forum olabilir. Ancak bunun uzayıp gitmemesi ve 2025 federal seçimlerinden önce bir karar vermemiz önemli.”

“Kayıp Doğu'nun bu kaderciliğine karşı”

Trafik ışığı koalisyonuna duyurulan bir projeyi uygulamaya koyma çağrısında bulundu: Federal Meclis Başkan Yardımcısı, “Demokrasiyi Teşvik Yasası'nın kabul edildiğini görmeyi gerçekten çok isterim” dedi. “Kayıp Doğu'nun bu kaderciliğine karşı mücadele etmeliyiz. Birçok yerde çok çeşitli sivil toplum, dernek ve girişimler var.”

Batılı eyaletlerdeki insanlardan diyaloğa girmeye istekli olmalarını istedi: “Batı'da şunu duyuyorum: 'Doğu'da işler yeterince yavaş değil mi?' Aynı zamanda, seçimden sonra herkes Doğu'yu neyin harekete geçirdiğini ve Doğu Almanlara neler olduğunu soruyor. Orada sanki görmezden gelinmiş, sorulmamış gibi bir his var. Artık durabilir miyiz? , daha başlamadık bile.”

dpa

#Konular