Devlet krizi: Bolivya Devlet Başkanı orduyla komplo iddialarını reddetti

Neil

New member
Devlet krizi
Bolivya cumhurbaşkanı orduyla komplo kurduğunu yalanladı

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, silahlı kuvvetlerin tüm liderliğini değiştirdi. Fotoğraf

© Juan Karita/AP

Hain askeri subaylar fakir And eyaletindeki hükümete meydan okuyor. Darbe engellendikten sonra cumhurbaşkanının emriyle hareket ettiklerini bile iddia ettiler. Suçlamaları reddediyor.

Bolivya'daki başarısız darbenin ardından Başkan Luis Arce, komplocularla işbirliği yaptığı yönündeki suçlamaları reddetti. Cumhurbaşkanı darbe girişiminden sonra düzenlediği ilk basın toplantısında darbecilerin kendi başlarına hareket ettiğini söyledi. “Ben halkın kanıyla popülerlik kazanmak isteyen bir politikacı değilim.”

Çarşamba günü, hain askerler zırhlı araçlarla La Paz'ın merkez meydanını işgal etti ve hükümet sarayına girdi. Başkan Arce darbecilere karşı çıktı ve derhal silahlı kuvvetlerin tüm liderliğini değiştirdi. Silahlı kuvvetlerin yeni başkanları daha sonra birliklerin geri çekilmesini emretti.

Darbe girişimi sonrasında toplam 17 subay tutuklandı. Bolivya İçişleri Bakanı Eduardo del Castillo bir toplantıda şunları söyledi: “Bu anti-demokratik ağı durduracağız, tüm sorumlular adalet önüne çıkarılana kadar dinlenmeyeceğiz. Darbecileri sokaklardan kaldırıp parmaklıklar ardına koymanın zamanı geldi.” basın toplantısı.

Darbeciler 30 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya

Tutuklananlar arasında liderler General Juan José Zúñiga ve Koramiral Juan Arnez Salvador da var. Başsavcılık onları diğer şeylerin yanı sıra devletin egemenliğine karşı silahlı isyan ve cumhurbaşkanına saldırıyla suçluyor. Suçlu bulunmaları halinde 30 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Tutuklanmasından önce Zúñiga, darbenin Başkan Arce ile koordineli olduğunu iddia etmişti. General Zúñiga televizyonda “Başkan bana durumun çok kötü olduğunu söyledi. Popülaritesini artırmak için bir şeyler hazırlamak gerekiyor” dedi. “Ona 'Tanklar dışarı çıksın' dedim ve o da 'Çıkarın' diye cevap verdi.” Hükümet iddiayı reddetti. İçişleri Bakanı Del Castillo, “Zúñiga'nın amacı halkın iradesine karşı ülkede iktidarı ele geçirmekti” dedi.

Darbe girişiminin sebebi başlangıçta belirsizdi. Eski devlet başkanı Evo Morales'in (2006-2019) yenilenen başkanlık adaylığına yönelik olabilir. Raporlara göre Zúñiga, Morales'in başkan olarak geri dönmemesi gerektiğini söylemiş ve dönerse onun önüne geçmekle tehdit etmişti. Bu yorumlar nedeniyle Zúñiga'nın Salı akşamı görevinden ayrılması gerektiği bildirildi, dedi Savunma Bakanı Edmundo Novillo.

Eski Başkan Morales ve Başkan Arce iktidar için mücadele ediyor

Bolivya'nın ilk yerli cumhurbaşkanı olan solcu devlet başkanı Morales, muhalefetin ve uluslararası seçim gözlemcilerinin kendisini başkanlık seçimlerinde sahtekarlıkla suçlamasının ardından ordunun baskısı altında 2019 yılında istifa etmişti. Her ne kadar birçok mahkeme kararında bunu yapması yasaklanmış olsa da Morales, 2025 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmak istiyor. Morales ve eski müttefiki Arce şu anda iktidardaki MAS partisinde iktidar için mücadele ediyor.

Arce, basın toplantısında darbe girişimine dair ilk raporların ardından rakibi Morales'i arayıp uyardığını söyledi. “Farklılıklarımız var ama bu, bir darbe durumunda onu uyarmayacağım anlamına gelmiyor,” dedi Arce. “Önce bana sonra da ona gelecekleri açıktı. Sonuçta yoldaşız, bu yüzden önlem alabilmesi için onu aradım.”

Başarısız darbe girişiminin ardından çok sayıda gösterici hükümeti desteklemek için sokaklara döküldü. “La Razón” gazetesinin haberine göre, La Paz hükümet merkezi ile daha yüksekte yer alan kardeş şehir El Alto arasında barikatlar kurdular. El Alto belediye başkanı Eva Copa, “Demokrasiye saldırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. 4.100 metre yükseklikteki sanayi kentinde, işçiler ve yerli halk arasında hükümetin çok sayıda destekçisi var.

dpa

#Konular