DFB, tedarikçi Adidas'a sırtını dönüyor; bir dönem sona eriyor

Neil

New member
'54, '74, '90, 2014: DFB takımı her Dünya Kupası şampiyonluğunda Adidas formaları giydi. Üç Avrupa şampiyonluğu mu? Adidas'ta da var. Belki de milli futbol takımlarının tedarikçisinin ABD'li üreticiyle değişmesi bu tür duygusal tepkilere neden oluyor.

Federal ve eyalet hükümetlerinden politikacılar konuşuyor ve Alman Futbol Federasyonu'nun iddia edilen yanlış kararını eleştiriyorlar. Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, “Alman formasını üç şerit olmadan hayal edemiyorum. Benim için Adidas ve siyah-kırmızı-altın her zaman birbirine aitti. Alman kimliğinin bir parçası. Biraz daha yerel vatanseverlik isterdim” dedi. (Yeşillik). .

DFB'nin Adidas'a yönelik kararına eleştiri

CDU lideri Friedrich Merz Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu karar anlaşılmaz ve bunun aynı zamanda vatanseverlik dışı olduğunu da dürüstçe söylemeliyim” dedi. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD), Platform X'te “ticaretin bir geleneği ve bir yuva parçasını yok ettiği yanlış karar” hakkında yazdı. Mali açıdan sıkıntı çeken DFB, Nike'ın (raporlara göre yıllık 100 milyon euro) daha kazançlı teklifini tercih etti ve yakın zamanda yılda 50 milyon euro ödeyen Adidas'a 77 yılın ardından 2026'nın sonunda veda edecek.

Hessen Başbakanı Boris Rhein (CDU), “Üç şerit elbette göğüslerimize taktığımız dört yıldızın bir parçası” dedi. Ancak Şansölye Olaf Scholz (SPD) çok daha ayıktı: Cuma günü Berlin'de hükümet sözcüsü yardımcısı Wolfgang Büchner, “Şansölye şöyle diyor: Bu, Alman Futbol Federasyonu'nun özerk bir kararıdır” dedi.

Nike muhtemelen çok daha fazla ödüyor

Karar tamamen ekonomik açıdan eleştirilemez: “Handelsblatt” gazetesinin haberine göre Nike, DFB'ye Adidas'tan çok daha fazla para ödüyor. Ancak tüm futbolseverler Alman milli takımını yalnızca Adidas'ın formaları, pantolonları ve çoğu zaman ayakkabılarıyla tanıyor. Yani herkes çocukluğundan ve gençliğinden bir parça kaybediyor; özellikle de 2006'daki şampiyonluklar ve yaz masalının Adidas'ın DFB takımını giydirdiği döneme denk gelmesi nedeniyle. Son dönemde milli futbol takımının normalden daha erken bitirdiği turnuvalar yaşanıyor. Ama bunu kim düşünüyor?

DFB için Adidas dönemi sona eriyor: geriye bakma zamanı.

tkr