Drone Helikopter Nedir?

Felaket

New member
90’lı yılların çocukları olarak 2000’li yıllarda hemen hemen hepimizin uzaktan kumandalı arabası olmuş ve nu sağa sola çarptırmamak için ciddi emek sarf etmişizdir. İşin doğrusu , evdekitüm yastıkları yere koyar onlarla kendime bir yol yapar , formula-1 yarışçıları gibi sert virajları almaya çalışırdım ki o dönemler de Türkiye ‘de formula 1 yarışları başlamıştı . Çocukluk aklı diyebilirsiniz. Şimdiler de medyada çok sık gördüğümüz ve hatta düğünler de, konserlerde, eğlenceler de kullanılan drone kameralar ile tanıştığım yeni bir aygıt tıpkı uzaktan kumandalı arabalarımız gibi ama tek farkla arabaları biz karada hareket ettirirken, drone’leri işin ehli olan insanlar havada kullanıyor.

Drone, ise kelime manası olarak, İngilizce’de erkek arı anlamına gelmektedir. Fakat günümüzde Drone deyince aklımıza , insansız hava araçları geliyor aslında yanlış ta sayılmayız bu doğrumuz da çünkü drone’lar genel olarak askeri amaçlı kullanılmışlardır. Günümüze fixlendiğimiz de ise iki farklı Drone örneği bizi karşılıyor . Bunlardan bir tanesi kablosuz internet ile çalışan droneler ki bunlar uzaktan kumandayla kontrol edilebilir ve belli bir mesafeye çıkıp , şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen Drone’lerdır. Bir diğeri de; internet erişiminin sağlanmadığı bölgelerde, erişimin sağlanması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları.

İnsansız hava araçları dronelerin kullanıldığı yeni bir uygulamaya adım atıldı geçtiğimiz günler de Alman E-Volvo firması tarafından. E- Volvo firmasının üretmiş olduğu, rotor multicopters serisine ait helikopter, tarihte uçan ilk drone helikopter olarak, ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi.
60 mph hız sınırında gerçekleşen uçuş, pilot eşliğinde yapıldı. İlk deneyim olan Drone helikopterine isim olarak ise Volocopter VC200 adı verildi , ayrıca bu helikopter tamamen elektrikle ile çalışarak , hava kirliliği ve gürültü kirliliğini çevreye yansıtmıyor . Bunun yanında dünyadaki tek sertifikalı drone helikopter ismini de taşıyor.