El Sanatları: El Sanatları Odası: Daha fazla mülteciye eğitim vermemiz gerekiyor

Neil

New member
El sanatları
Esnaf Odası: Daha fazla mülteciye eğitim vermemiz gerekiyor

Berlin'deki birçok zanaat işletmesi yeni yetenekler arıyor. Uzmanlar sorunun artacağını bekliyor. Fotoğraf

© Monika Skolimowska/dpa

Nitelikli işlerde kalifiye işçilere ve genç yeteneklere talep var. Bu Berlin için de geçerli. Zanaatkarlar Odası mülteciler arasında hala potansiyel görüyor – ve her iki taraf için de fırsatlar.

Berlin Zanaatkarlar Odası'nın bakış açısından, genç mülteciler meslek edinmeye teşvik edilmelidir. “Bu çok önemli bir nokta, onları kendi ülkelerinde Almanya'da sahip oldukları öneme sahip olmayabilecekleri mesleklerle tanıştırmak,” dedi Zanaatkarlar Odası'nın genel müdürü Jürgen Wittke, RBB Inforadio'da.

Bu şekilde onlara özel fırsatlar sunulabilir. Kesinlikle daha fazla mültecinin eğitilmesinden yana. Bir meslekte eğitim almanın çok büyük bir avantajı var: “Dil becerilerim henüz mükemmel olmasa bile, yine de bir mesleği deneyebilirim.

Meslekte eğitim, başarı duygusunu artırır

Wittke, “Bir cihaz alıp yeteneğim olup olmadığını görebiliyorum,” dedi. Bu, el sanatları ile ilgili bir başarı duygusu sağlıyor, ki bu belki de okullarda dil sorunlarının olduğu yerlerde her gün bulunmuyor. “Bu açıdan, bunun büyük bir anahtar olduğuna inanıyorum.”

El sanatları işletmelerinin yeni yetenekler bulma konusunda yaşadıkları sorun önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Wittke, “Bu bir maraton ve birkaç küçük önlemle hızla başarıya ulaşabileceğiniz bir sprint değil,” dedi.

dpa

#Konular