Eski Everton’lı futbolcu Diniyar Bilyaletdinov, Rus ordusuna alındı

Fiona

New member
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in kısmi seferberlik ilanının akabinde ülkenin eski bir futbol yıldızı da orduya alındı.

2009-2012 yılları içinde Premier Lig gruplarından Everton forması giyen Diniyar Bilyaletdinov‘un orduya alındığını babası teknik yönetici Rinat Bilyaletdinov duyurdu.

“Tutarsızlık var”

Rusya’da yayın yapan Sports’a konuşan baba Bilyaletdinov, “Diniyar celp aldı. Hisleri söz etmek epeyce sıkıntı. 19 yıl evvel askerlik yaptı lakin büsbütün spor ile geçirdi. Ortadan fazlaca uzun bir vakit geçti.” sözlerini kullandı.

Diniyar’ın orduya alınmasını tutarsız olarak kıymetlendiren Rinat Bilyaletdinov, “Yasa 35 yaşına kadar olan şahısları kapsıyor, Diniyar 37 yaşında. Burada bir tutarsızlık var. Genel bir seferberlik olsaydı rastgele bir sorun yoktu. Fakat şu an her şey yasaya uygun olmalı” dedi.

65 yaşındaki Rinat Bilyaletdinov mesleği boyunca Lokomotiv Moskova ve Rubin Kazan üzere gruplarda da bakılırsav yapmıştı.

Diniyar Bilyaletdinov kimdir, hangi gruplarda oynadı?

Tatar asıllı bir ailenin çocuğu olan Diniyar Bilyaletdinov profesyonel futbola Lokomotiv Moskova’da başladı. Burada geçirdiği beş yılın akabinde Everton, 2009 yazında 10 milyon euro’luk bonservis bedeliyle oyuncuyu takımına kattı.

EURO 2008’de yarı final oynayan Rusya’nın o periyot beğenilen isimlerinden olan Diniyar bu performansıyla Premier Lig’e adımını atmıştı.

2012’de Spartak Moskova’ya transfer olan futbolcu ondan sonrasında Anzhi, Torpedo Moskova ve Rubin Kazan formaları da giydi. Futbolu 2019 yılında bırakan Bilyaletdinov son olarak Litvanya takımlarından Riteriai için ter döktü.

46 kere giydiği ulusal forma altında 6 gol kaydeden Diniyar Bilyaletdinov’un Timur isminde bir oğlu var.