Felaket: Fas’taki depremde 2.000’den fazla ölü

Neil

New member
felaket
Fas’taki depremde 2 binden fazla kişi öldü

Fas’ta yaşanan şiddetli depremin ardından bir kadın, kızıyla birlikte Marakeş’in güneyindeki evinin önünde duruyor. Fotoğraf

© Mosa’ab Elshamy/AP/dpa

Fas’ta yaşanan şiddetli depremin ardından hayatta kalanları arama çalışmaları sürüyor. 2.000’den fazla ölüm bildirildi, ancak sayı artabilir; felaketin tam boyutu belirsiz.

Fas’ta yaşanan şiddetli depremin ardından afet bölgelerinde yaşayanlar ikinci geceyi belirsizlik içinde ve kurbanların yasını tutarak geçirdi. Yetkililere göre ölü sayısı 2012’ye yükseldi. Fas medyasının İçişleri Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, yarısından fazlası ağır olmak üzere en az 2.059 kişi yaralandı.

Cuma akşamı geç saatlerde meydana gelen sarsıntı, Kuzey Afrika ülkesinde onlarca yıldır görülen en kötü sarsıntıydı. Kral Muhammed VI, üç gün ulusal yas ilan edilmesini emretti.

Alman acil servisleri de hazır

Dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda yardım teklifine rağmen ülke hükümeti henüz resmi olarak herhangi bir destek talebinde bulunmadı. Bu adım, yabancı kurtarma görevlilerinin görevlendirilmesinden önce gereklidir. Bununla birlikte Technisches Hilfswerk (THW) ile Almanya ve diğer ülkelerdeki diğer yardım kuruluşlarının acil servisleri, afet bölgesine olası bir uçuş için hazır durumda. Bir THW sözcüsü dün akşam Alman Basın Ajansı’na “Bizim açımızdan her şey harekete geçirildi” dedi.

AB devlet ve hükümet başkanları da yardım teklifinde bulundu ve krala yazdıkları bir mektupta başsağlığı diledi. Mektupta, “Fas’ın yakın dostları ve ortakları olarak, yararlı olacağını düşündüğünüz her türlü konuda size yardımcı olmaya hazırız” denildi.

Hayatta kalanları enkaz arasında arayın

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, felaketten Marakeş ve çevresinde 300.000’den fazla kişi etkilendi. Yerel kurtarma ekipleri, askerlerle birlikte enkaz altında hayatta kalanları aramaya devam etti. “Eşim, çocuklarım ve ben evden çıkmaya çalıştık ama küçük kızım ve 102 yaşındaki babam kaldı. Onları çıkarmak için geri dönmeye çalıştım ama başaramadım babam ve kızım orada öldü.” Imintanoute kasabasındaki hayatta kalan kişi Hespress haber sitesine şunları söyledi:

Federal hükümet, afet bölgelerinde ölenler arasında Almanların da olup olmadığını kontrol ediyor. Dün öğleden sonra Berlin’deki Dışişleri Bakanlığı’na göre şu anda bu konuda hiçbir bilgi yok. Bu arada, acil servislerin uzak bölgelere ulaşmasıyla mağdur sayısının artmaya devam edeceğine dair korkular da vardı. Bu nedenle doğal afetin tam boyutu başlangıçta belirsiz kaldı.

Kuzey Afrika’daki depremler nispeten nadirdir

Depremin merkezi Atlas Dağları’ndaki Marakeş’in yaklaşık 70 kilometre güneybatısındaydı. Dik ve dolambaçlı serpantinler boyunca kasabalar var. Kuzey Afrika’da depremler nispeten nadiren meydana geldiğinden uzmanlar, binaların bu kadar güçlü sarsıntılara dayanacak kadar sağlam inşa edilmediğine inanıyor. Cuma akşamı geç saatlerde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem paniğe neden oldu.

Atlas Dağları’ndan Marakeş’in eski kentine kadar birçok bölgede bazı binalar yıkıldı ve ünlü kültürel anıtlar zarar gördü. Ulusal Jeofizik Enstitüsü bölüm başkanı Nasser Jabour, Fas haber ajansı MAP’e yaptığı açıklamada, depremin 400 kilometrelik bir alanda hissedildiğini söyledi. Birkaç saniye sürdü. ABD Deprem Gözlemevi USGS’ye göre deprem 18,5 kilometre derinlikte meydana geldi. Uzmanlara göre bu kadar sığ derinliklerdeki depremler özellikle tehlikeli.

Sporcular kan bağışında bulundu

Fas’ın milli futbolcuları ve antrenörleri depremin ardından kan bağışında bulundu. Kuzey Afrika seçkisinin Instagram kanalında dün yayınlanan bir haberde, çeşitli profesyonellere kollarındaki bir kanülle kendilerinden nasıl kan alındıkları kısaca gösterildi.

Fas, dünyanın en büyük kıtasal levhalarından biri olan Afrika levhası olarak adlandırılan levha üzerinde yer almaktadır. Potsdam Geoaraştırma Merkezi’nden (GFZ) sismolog Torsten Dahm, Fas’taki deprem sırasında, Afrika plakasından ve onun kuzeyinde yer alan Avrasya plakasından gelen blokların birbirlerine karşı sarsıntılı bir şekilde hareket ettiğini açıkladı. Çarpışmanın kendisi, plakaların bükülmesine ve gerilim oluşmasına neden olan sürekli ve yavaş bir süreçtir. Bu durumda olduğu gibi aniden deşarj olabilir.

dpa

#Konular