Formula 1: FIA patronuna yönelik suçlamalar: Dünya birliği soruşturmayı doğruladı

Neil

New member
formül 1
FIA patronuna yönelik iddialar: Dünya birliği soruşturmayı doğruladı

FIA Başkanı Muhammed Ben Sulayem yeni bir Formula 1 olayının merkezinde yer alıyor. Fotoğraf

© Erwin Scheriau/apa/dpa

Motor sporları şemsiye örgütünün başkanı, yeni bir Formula 1 olayının merkezinde yer alıyor. Şimdi FIA, patronuyla ilgili haberlere tepki gösteriyor.

Dünya derneği patronu Mohammed Ben Sulayem'e karşı bir Formula 1 yarışını etkilediği iddialarının ortaya çıkmasının ardından FIA, etik komitesinin soruşturmalarını doğruladı. Uluslararası Otomobil Federasyonu, yönetim organlarının üyelerine yönelik ayrıntılı iddiaları içeren bir raporu olduğunu açıkladı. FIA etik uzmanları artık bu iddiaları “bu vakalarda olağan olduğu gibi, yasal sürecin sıkı bir şekilde takip edilmesi için” inceleyecek.

BBC daha önce bir muhbire dayanarak, Aston Martin pilotu Fernando Alonso'ya verilen zaman cezasının geçen yıl Suudi Arabistan'daki Grand Prix'de Ben Sulayem'in kışkırtmasıyla geri alındığını bildirmişti. Bu nedenle İspanyol, yarış hakemlerinin ilk kararına rağmen üçüncü sıradaki yerini korumayı başardı. Başlangıçta Ben Sulayem'in neden müdahale ettiği belirsizliğini korudu.

Ayrıca medyaya göre FIA Başkanı görevde daha fazla ihlal yapmakla suçlanıyor. 62 yaşındaki Dubaili oyuncunun sezon öncesi dönemde Las Vegas'taki yeni yarış pistinin dünya birliği tarafından onaylanmamasını talep ettiği söyleniyor. BBC muhbirine göre gerçek bir güvenlik endişesi yoktu ve yarış yasağının nedenleri uydurulmuş olabilirdi. Ancak FIA müfettişleri herhangi bir makul gerekçe sunamadı ve bu nedenle rotayı onayladı.

Son olarak bazı anlaşmazlıklar

Formula 1 için Las Vegas'taki Grand Prix, milyonlarca avronun yatırıldığı prestijli bir projedir. Yakın geçmişte Formula 1 liderliği ile Ben Sulayem arasında birçok anlaşmazlık yaşandı.

Gelecek raporlara göre FIA başkanının mali davranışları da etik kurul tarafından incelenecek. Soruşturmanın sonuçlarının dört ila altı hafta içinde çıkması bekleniyor.

dpa

#Konular