Fransız yargıçtan gurbetçi taraftara şampiyonluk müsaadesi

Fiona

New member
Paris’te inşaat firmasında çalışan Trabzonlu gurbetçi Mustafa Likos’a, 5 yıl evvel karıştığı arbedeye ait yargılandığı mahkemece yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Yargı süreci süren ve Harika Lig’de başkan olan kadrosu Trabzonspor’un, memleketi Trabzon’da muhtemel erken şampiyonluk kutlamalarına katılmayacağı için üzülen Likos, farklı tekniğe başvurdu. Likos, davasına bakan yargıç Celine Martini’ye kaleme aldığı mektubu göndererek, tutkusu olduğu topluluğun kutlamalarına ve maçını tribünde izleme istediğini iletti.

MEKTUBA ÖZEL MÜSAADE ÇIKTI

İçinde bordo mavili grubun muvaffakiyetleri ve resmi mecmuasının yanında birtakım görsellerin de yar aldığı talep mektubunu inceleyen bayan yargıç; Paris Trabzonlular Derneği’nden de gelen talebi referans alıp, 26 Mart-10 Nisan’da fanatik taraftarın, ülkesine gitmesine müsaade verdi. Talebine olumlu cevap almanın memnunluğunu yaşayan Likos, memleketinde şampiyonluk kutlamalarını heyecanla bekliyor.

‘ŞAMPİYONLUK HASRETİ YAŞADIĞIMIZI ANLATTIM’

Yurda dönmeyi iple çektiğini belirten Likos, “Her sene avukatım eşliğinde Türkiye’ye gelmek için başvuruyorum, her seferinde de ret karşılığı aldım. Bu sene ‘Belki olur’ diyerek, mayıs için bir kere daha müsaade istedim. bir daha reddedilince bu defa epeyce üzüldüm. Trabzonspor şampiyonluğa oynuyor, benim hiç görmediğim bir şey, benim için fazlaca büyük bir olaydı. Bunu kaçıracaktım ve hüznünü yaşıyordum. Avukatım ‘Yargıca mektup yazabilirsin’ deyince dernekte Bülent ağabeyimize danışıp, yazdığı mektubu, hakime hanıma gönderdim. Trabzonspor’un bizim için ne manaya geldiğini, 38 yıldır şampiyonluk hasreti yaşadığımızı, bunu hiç görmediğimi anlattım. 5 yıldır çıkış yasağım olduğu ve bunu goremezsem fazlaca üzüleceğimi söylemiş oldum” dedi.

‘HAKİM, BU ÇOCUK DELİRMİŞ, DİYEBİLİRDİ’

Mektubu gönderirken tereddüt yaşadığını kaydeden Likos, “Mektubu okuyunca benim gözümden yaş geliyor, bizim için epey değerli lakin bana tekraren ret vermiş hakim okuyunca benim için ‘Bu çocuk delirmiş’ diyebilirdi. talebimin kabul edileceği aklıma bile gelmedi. Mektupta çıkış müsaademin verildiğini görür görmez heyecanlandım, tam ne olduğunu anlayamadım. Heyecandan birkaç saniye donup kaldım. Mektupta ‘Maç izlemesine müsaade veriyoruz’ yazısını görür görmez güya Trabzonspor şampiyon olmuş üzere sevinçten bağırdım” diye konuştu.

‘SADECE ŞAMPİYONLUĞU DÜŞÜNÜYORUM’

Mektubunda Trabzonspor’a olan sevgisini anlattığını söyleyen Likos, “Burada Fransız bir yargıcın, çıkış müsaadesi vermesi büyük bir olay. Trabzonspor’dan bahsederek, öykümüzü anlatıp müsaade almak mümkünlük bile değildi. Hâkimin büsbütün duygusal anına denk gelmiş olması ya da onda duygusal bir şeyler uyandırmış olması lazım. Şu an yalnızca Trabzonspor’un şampiyonluğunu ve oraya gelmeyi düşünüyorum. Belgem ne olur aklıma bile gelmiyor” dedi.

SON BİR TALİH İSTEMİŞ

Öte yandan Likos, mektubunda özetle “Bizim için Trabzonspor bambaşka bir his. 1984’ten beri resmi olarak şampiyon olmadık. Ben hiç şampiyonluk görmedim. Bu sene Trabzonspor şampiyonluğa artık fazlaca yakın. Her gün Trabzonspor’un şampiyonluk olacağı günün hayalini kuruyor, orada olamamanın ıstırabını yaşıyorum. Bu yazdıklarım size kıymetsiz gelebilir ancak benim için fazlaca değerli. Sizden son bir baht istiyorum” diye yazdı.

‘BÖYLE BİR OLAY HİÇ DUYMADIM’

Mustafa Likos’un kutlamalara gelmesi için referans olan Paris Trabzonlular Derneği Lideri Bülent Cumur da “Öyle bir uygulamanın emsali de yoktur. Nasıl bu biçimde bir şey oldu, bilmiyoruz. 35 yıldır Paris’te yaşıyorum, bu biçimde bir olay hiç duymadım. Bu, Trabzonspor aşkı” diye konuştu. (DHA)