Galatasaray’da seçim 30 Nisan’da

Fiona

New member
10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi, Galatasaray’da yapılan son genel konseyin iptaline ait davada ihtiyati önlem sonucunı kaldırdı. Galatasaray Kulübü’nün olağanüstü seçimli genel heyeti, 30 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Galatasaray’da Burak Elmas ve idaresi geçtiğimiz ay yapılan yıllık olağan mali genel konseyinde idari istikametten ibra edilmemişti. Bunun akabinde sarı-kırmızılı kulüp, 30 Nisan’da seçim sonucu almıştı. Lakin mahkeme ondan sonrasında genel şuranın iptaline karar vermişti. 10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi, genel şuranın iptaline ait davada ihtiyati önlem sonucunı kaldırdı. Bu sonucun akabinde sarı-kırmızılı kulüpte seçim takvimi tıpkı biçimde devam edecek. Çağlayan Adliyesi’nde görülen davanın akabinde son mali genel şurada divan lideri olan Metin Sinan Aslan, Galatasaray Spor Kulübü Üyesi Av. Metin Ünlü ve lider adaylarından Metin Öztürk’ün avukatı Can Natan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Mahkemenin aldığı sonucun Galatasaray’ın önünü açtığını tabir eden Metin Sinan Aslan, “Bugün biz misyonumuzu yaptık. Ben divan heyeti ismine buradaydım. Kulüp avukatları ayrıyeten buradaydı. Ayrıyeten yaklaşık 40 yakın üyemiz toplantıya katıldı. Divan liderimiz da katıldı. Mahkeme Galatasaray’ın önünü açtı. Bize göre artık 30 Nisan’da Galatasaray seçimi yapılacak. Onun haricindeki detayları bugün kulüpte lider ile de görüşeceğiz. Ortamızda bir fikir alışverişinde bulunacağız. Seçimin gerçekleştirileceği noktasında bir tartışma olmadığı zannediyorum kamuoyuna deklare edeceğiz. Galatasaray’da seçim 30 Nisan’da yapılacak. Hakim şu biçimde bir karar verdi; önlem sonucunı kaldırdı. Fakat farklı bir istikamete dikkat çekti. ‘Kısmen kaldırıyorum’ dedi. Seçim yapılacak bunda bir kuşku yok. Tüzüğümüze bakılırsa, ibra olmayanların 3 yıl yani bir seçim devri seçilme yeterlilikleri ortadan kalkıyor. Bunu bu karar tarafından bir önlem koydu, devam ettirdi. Yani Burak Elmas bundan daha sonraki seçimlere katılma imkanına sahip olacak. O seçilme hakkını kazandı. Bu süreç devam ediyor. Bu benim ferdi fikrim. Divan şurasının listeleri alma devri bitti. Bundan daha sonraki seçimlerde Burak Elmas ve idaresindeki arkadaşlar katılabilirler. Bu yalnızca genel konsey ile ilgili karar” tabirlerini kullandı.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ ÜYESİ AVUKAT METİN ÜNLÜ: GALATASARAYLILARA GÜZEL OLSUN

sonucun tüm Galatasaraylılara iyi olması temennisinde bulunan Galatasaray Spor Kulübü Üyesi Avukat Metin Ünlü, “Geçmişte divan başkanlığı yapmış bir üye olarak feri müdahil talebinde bulundu. Zira birinci verilen önlem sonucunın hukuka ve Galatasaray’ın gerçeklerine, tüzüğüne muhalif olduğunun kanısındayım. Talebimiz yerine getirildi. Hukuk üstünlüğü burada bir daha kendine beden buldu. Mahkeme yarın yapılacak seçimin birinci günü olarak 23 Nisan’daki seçimli genel heyetin önünü açtı. Verilen önlemi kaldırdı. ötürüsıyla Galatasaray Kulübü’nün de önü açılmıştır. 30 Nisan’da bu seçim yapılacaktır. Bütün Galatasaraylılara iyi olsun. Verdiği ikinci karar 59. Hususa nazaran bir seçim içerisinde mevcut idare konseyinin seçimlere girme hakkıdır. Kendileri de bugüne kadar bu biçimde bir talepte bulunmadılar. bu biçimde bir dava da açmadılar bildiğim kadarıyla. O niçinle mevcut iki adayımızla kısmet olursa yarın çoğunluk sağlanmazsa 30 Nisan’da yeni liderimizi seçeceğiz. Umarım önümüz açılır” biçiminde konuştu.

“SEÇİM SÜRECİNE GİRDİKTEN daha sonra KİMSENİN ENGELLEME BAHTI YOK”

Seçim takviminin yarın başladığını belirten Ünlü, “Takvim yarın başladığı için yarın Galatasaray Lisesi’nde ilgililer ve üyeler bulunabilir. Çoğunluk sağlanamazsa orada bir zabıt tutulur ve artık seçim sürecine girmiş oluruz. Seçim sürecine girdikten daha sonra buna artık kimsenin engelleme bahtı yok. Bana nazaran yeni bir takvim yok. İdare şurası tüzüğün 28.1 hususuna göre gitti. Bizim anladığımız o, önlemin kaldırıldığına nazaran, idare konseyinin almış olduğu bir karar var. Bundan daha sonra diğer takvim açıklaması mümkün değil. Bu takvime mahkemede müsaade verdi. Bundan daha sonra rastgele bir dava açılsa da bir önlem verileceğini düşünmüyorum. Zira iki tane davadan önlem talepleri reddedildi. O niçinle bu seçim 30 Nisan’da yapılır. 30 Nisan’da seçilecek öbürümü şimdiden kutluyorum.

“BU KULÜBÜN HALA BÜTÇESİ YOK”

‘Bu kulübün hala bütçesi yok’ diyen Metin Ünlü, kelamlarını şöyleki noktaladı: “Bu kulübün hala bütçesi yok. 470 milyon TL’lik bütçe. Bu zararın altından kimse kalkamaz. Hakim bugün epey hakikat bir karar verdi. Yanı sıra transfer dönemi geliyor. Amatör şubelerin yapılanması var. Bütçesi yapılacak. Tüzüğü tahminen bir daha gündeme gelecek. Bu ziyanlar o denli maddi olarak fazlaca fazla ölçemezsiniz. Bir de manevi ziyan var. Kulübün üzerine çökecek ruhsal ziyanı kimse göz etmesin. O niye bugünkü karar fazlaca yanlışsız. Çok hukuksal bir karar. Yargıçlara de teşekkür ediyorum. Hukuk bugün Türkiye’de olduğu üzere bir daha işledi.”

CAN NATAN: MAHKEME BUGÜN ÇOK HAKİKAT BİR KARAR VEREREK SEÇİMLERİN ÖNÜNÜ AÇTI

Lider adaylarından Metin Öztürk’ün avukatı Can Natan ise “Başkan adaylarından Metin Öztürk ismine feri müdahil olarak davaya müdahil olduk. Mahkeme bugün hayli hakikat bir karar vererek seçimlerin önünü açtı. 30 Nisan’da seçimlerin yapılması rastgele mani kalmamıştır. Güzel olmasını diliyorum” dedi.(DHA)