Göç tartışması: FDP’li politikacı Thomae, Söder’in sığınma politikası önerisini reddetti

Neil

New member
Göç tartışması
FDP’li politikacı Thomae, Söder’in sığınma politikası önerisini reddetti

Yakında Bavyera’da sığınma talepleri reddedilen kişiler için para yerine belirli malların sınırlı sayıda satın alınmasına yönelik çipli kartlar olacak. Fotoğraf

© Patrick Pleul/dpa


Bavyera Başbakanı Söder yakında reddedilen sığınmacılara artık para vermek yerine sınırlı alışverişler için çipli kartlar vermek istiyor. FDP bunda hiçbir avantaj görmüyor.

FDP’nin Federal Meclis’teki parlamento direktörü Stephan Thomae, CSU başkanı Markus Söder’in sığınma politikasına ilişkin önerisini reddetti. Thomae, Almanya editör ağına (Haberler/Montag) şunları söyledi: “İş ve vasıflı işçi sıkıntısı göz önüne alındığında, sığınmacılar normal işgücü piyasasına dahil edilmelidir.” “Hayırsever çalışmalara bağlılık, belediyelerin ucuz iş gücüyle özel hizmet sağlayıcılarla rekabet etme dezavantajına sahiptir.” Daha ziyade amaç, göçmenleri kendi hayatlarını kazanabilmeleri için mümkün olan en kısa sürede işgücü piyasasına entegre etmek olmalıdır.


Bavyera’da nakdi yardımlardan ayni yardımlara geçiş planıyla ilgili olarak Thomae, belediyelerin sığınmacılara ayni yardım mı vereceğine yoksa para mı ödeyeceğine zaten kendilerinin karar verebileceğini söyledi. “Belediyeler daha az çaba gerektirdiği için nakit ödemeyi tercih ediyor.”


Bavyera Başbakanı Söder “Bild am Sonntag”a yaptığı açıklamada, eyaletteki sığınma talepleri reddedilen kişilere yakında artık para verilmeyeceğini, bunun yerine belirli malların sınırlı alımları için çipli kartların verileceğini söyledi. Ayrıca sığınmacıların ikamet statüleri kararlaştırılana kadar daha fazla toplumsal çalışma yapabilmelerini sağlayacak bir program da duyurdu. Bu, inşaat sahalarında veya parklarda çalışmayı içerir. Bavyera eyalet seçimlerinden yaklaşık üç hafta önce Söder, “Bunun Almanya’nın her yerinde yapılması gerekiyor” dedi.


dpa

#Konular