Hanau: Almanya, öldün! Hatice Akyün'ün misafir yazısı

Neil

New member
Ziyaretçi postası

Hanau'da dört yıl
Almanya, öldün!

“Göç geçmişi olmayan Alman vatandaşlarım neredeydi?” Hatice Akyün'e Hanau'daki gösterilerle ilgili soruyor

© Hesham Elsherif / Picture Alliance

kaydeden Hatice Akyün

19 Şubat 2024, 12:22
2 dakika

Yazar ve gazeteci Hatice Akyün, konuk yazısında uyarıyor: yıldız: Hanau göçmenler arasında bir iç mesele değil. Hanau'da ölenler Almanya'nın ölüleridir.

yıldız-Hanau'daki cinayetlerin dördüncü yıldönümünde bir şeyler yazma isteği beklenmedik bir şekilde aklıma geldi. Dört yıl mı oldu? Benden sadece birkaç yüz kilometre ötede sevdiklerini kaybeden aileler acı çekerken bunu görmezden gelmiş gibi görünmekten utanıyorum.

19 Şubat 2020 anılarım yavaş yavaş canlandı. Şok, inançsızlık, gözyaşı ve güçsüzlük hissi. Giderek daha hızlı normale doğru ilerlememizin sıkıcı olup olmadığını merak ediyorum.

Bu ülkenin vatandaşlarının kökenleri nedeniyle ölmek zorunda kalması ilk kez olmuyordu. “Bir daha asla”ya ve politikacıların bu sefer bir şeylerin gerçekten değişeceğine dair verdiği birçok söze gerçekte ne oldu?

Hatice Akyün

Yazar Hatice Akyün Anadolu'nun Akpınar Köyü'nde doğdu ve Duisburg'da büyüdü. 2021'de “Nereden geldiğiniz neden hâlâ önemli?” adlı makalesiyle onurlandırıldı. Theodor Wolff Ödülü'ne layık görüldü.

© Thomas Bartilla / Resim Birliği

Hanau'da ırkçı şiddet: Bugün biz, yarın siz

Beni bir şey etkiledi: Geçen cumartesi Hanau'da ölenleri anmak için sokaklara çıkan insanlar bana benziyordu. Göçmen kökenli insanlardı bunlar. Göç geçmişi olmayan Alman vatandaşlarım neredeydi?

Çetin Gültekin pencereye yaslanıp kameraya bakıyor

röportaj

Hanau'nun yıldönümü
Çetin Gültekin, öldürülen kardeşi hakkında: “Gökhan'a mezar başında onu ölümsüz kılacağıma söz verdim”

14 saat önce

Hepimiz cinayetleri inanılmaz derecede korkunç buluyoruz, ancak bunların göçmenler arasındaki bir iç mesele olduğu yönünde bir iddia var; tıpkı ırkçı cinayetler olarak ifşa edilmeden önce on yıl boyunca Almanya'da kan izi bırakan NSU cinayetleri gibi. Onlara kebap cinayetleri demek tesadüf değildi. Bu, onlarla aramızdaki çizgiydi, bizi belli bir mesafede tutmak içindi, böylece çok fazla karışmamıza gerek kalmayacaktı. Ancak NSU'daki ölüler, tıpkı Hanau'daki ölüler gibi, Almanya'nın ölüleridir.

Azınlıklara yönelik saldırıların tüm toplumumuza yönelik saldırılar olduğu, göçmen kökenli olsun ya da olmasın hepimiz için açık olmalıdır. Bugün biz, yarın sen.

Hanau'daki saldırının anısına

1990'dan bu yana 213 ölüm – Almanya'da sağcı terörün kanlı izi

Hala ırkçılığın ve antisemitizmin kurbanı oluyorlar. Ama sonra eşcinseller, evsizler, fiziksel engelli insanlar ve siyasi muhalifler geliyor. Tarih kitaplarına bir göz atmak yeterli. Her zamanki gibi işe dönmemek bizim elimizde. Unutmamak ve bastırmamak elimizden gelenin en azı. Benim için de aynısı.

#Konular