İki kişilik yarış kızağı: Buckwitz ilk dünya şampiyonluğunu kazandı: “Yavaş yavaş ilerliyorum”

Neil

New member
İki kişilik yarış kızağı
Buckwitz ilk dünya şampiyonluğunu kazandı: “Yavaş yavaş ilerliyorum”

Almanya'dan Lisa Buckwitz (solda) ve Vanessa Mark zaferin ardından tezahürat yapıyor. Fotoğraf

© Robert Michael/dpa

Sabah yarış kızağı pilotu Lisa Buckwitz iticisiyle “bir sürü yalanla” şakalaştı ve ardından günü taçlandırmak için doğum günü çocuğu Vanessa Mark dünya şampiyonluğunu kazandı.

Paralel bir doğum günü partisiyle şampiyonluk kutlaması, yeni dünya şampiyonlarının çoktan evlerine adım atmasıyla başladı. Lisa Buckwitz ve itici Vanessa Mark, Dünya Kupası altınını kazanmadan önce iki kişilik yarış kızağında mutluluktan çıldırmaya başlamışlardı. Buckwitz, “İki kişilik yarış kızağında daha iyisini yapmak istedim, çünkü iki kişiyle daha güzel. Pilot olarak bu benim ikinci Dünya Şampiyonasım, yavaş yavaş ilerliyorum, bu sadece tecrübe gerektiren bir spor” dedi. Mariama Jamanka'yı 2018'de şaşırtıcı bir şekilde Pyeongchang'da Olimpiyat altın madalyasını kazandı.

Şimdi BRC Thüringen için yarışan 29 yaşındaki oyuncu, Cumartesi günü Winterberg'de Laura Nolte'den saniyenin beş yüzde biri kadar önde galip geldi. Potsdam'dan Deborah Levi ile yarışan Pekinli iki kişilik Olimpiyat şampiyonu, monobobdaki zaferinin ardından ilk Dünya Kupası'nı ikiye katladı. Üçüncülük ise Winterberger iticisi Leonie Fiebig ile TuS Eintracht Wiesbaden'den savunma şampiyonu Kim Kalicki'nin oldu.

“Üç Alman kızın da aynı kızağı vardı. Ancak uyum bizim için tam olarak uygundu,” dedi o sabah Eintracht Frankfurt'tan iticisini kandıran Buckwitz. “Sürpriz ve bir sürü yalan; çünkü tüm takım arkadaşları evin dışındaydı ve ben şaşırdım, sonra başka bir kayıt yapmamız gerektiğini söyledi, oraya gitti ve herkes orada duruyordu. Şimdi beni dünya şampiyonluğuyla bir kez daha şaşırttı. Vanessa Mark 28. doğum gününde “Gün bundan daha iyi olamazdı” dedi.

Pembe minibüsü, şapkası ve eldivenleri nedeniyle takımda kendisine verilen takma adla “Pembe Kadın” Nolte, bir numaradan başlayarak aynı derecede güçlüydü ve eski dünya şampiyonu Anja Schneiderheinze'nin (56.) dokuz yıllık rekorunu kırdı. 55,93 saniye 0,54 saniye). Bu daha sonra Kalicki tarafından hemen 55,89 saniyeye çıkarıldı. Ancak Kalicki daha sonra bir hata yaptı. Üçüncü turda Buckwitz neredeyse tertemiz bir şekilde sürdü ve en hızlı zamanla liderliğini korudu. Dördüncü ve son turda, Kalicki ve Nolte kendi performans rekorlarıyla onları tekrar baskı altına aldı, Buckwitz rahat kaldı: “Diğerleri ne yaparsa yapsın, sadece kendimi düşündüm.”

Kolay değildi. Çünkü Nolte onları monobob'da yakaladı. Bu sefer Alman takımının sosyal medya kızı soğukkanlılığını korudu. Buckwitz'in şu anda Instagram'da 522.000 takipçisi varken, Almanya Bobsleigh ve Sled Association'ın (BSD) yarış kızağı ve iskelet bölümünün 5.500'ün biraz altında takipçisi var. Potsdam'da spor yöneticiliği okuyan Berlinli oyuncu, iki yıl önce Playboy için kıyafetlerini çıkarmıştı. Bu da kızakçı ve arkadaşı Hans Peter Hannighofer'ı rahatsız etmemişti.

IBSF ana sayfası BSD ana sayfası Organizatör ana sayfası Dünya Kupası programı Instagram profili Buckwitz

dpa

#Konular