Jokey Samet Erkuş 18 ay daha sonra mucizeyi gerçekleştirdi

Fiona

New member
Yeşiloba Hipodromunda 18 Nisan 2021’de yapılan yarışların 5. koşusunun 40. saniyesinde ‘Luminary’ isimli atında istikrarını kaybedip düşen Samet Erkuş ivedilikle özel bir hastaneye kaldırıldı. Kafatasında kırıklar oluşan erkuş ameliyat edilerek Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Yoğun bakım ünitesinde geçen 41 günün akabinde gözlerini açan Erkuş fizik tedaviyle bir arada konuşmaya ve takviyeyle yürümeye başladı. Bu süreçte hekimlerin tavsiyesi üzerine jokeyliği bıraktığını açıklayan Erkuş güzelleşerek takviyesiz yürümeyi başardı. yinedan sıhhatine kavuşan usta jokey 18 ay daha sonra birinci kere Adana hipodrumuna giderek amcasının atı Pekalp’e bindi.

Kaza anını hatırlamadığını söyleyen Erkuş ”Bugün cet binince hayli duygulandım. Atla ilgilenmek, öpmek, sevmek mükemmeldi. Jokeylik yapmasam da egzersizlerde cet binmek istiyorum. Yarışları izliyorum. Atımla ilgilenmeye devam ediyorum. Emekliliğim için heyet raporu aldım. Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) onaylamasını bekliyorum” diye konuştu.

Genç jokeylere tavsiyelerde bulunan Erkuş, ”Atlarla her daim ilgilensinler. Berbat alışkanlıklardan uzak dursunlar. Yarış sırasında etraflarını düzgün denetim edip seslere kulak versinler. Aralığa dikkat etsinler. Ben ömrümde içki, sigara içmedim. Sporla iç içeydim. bu biçimdece direncim arttı. Tahminen de kazayı bu sayede atlattım.” Dedi.