Kazandığı yarış hayli konuşuldu… Kamçıyı yere attı, ceza yedi

Fiona

New member
Türk jokeyliğinin kıymetli ismi Selim Kaya, 19 ay ortadan daha sonra at bindiği yarışta birincilik hasretini bitirdi. 30 yılı aşkın müddettir şampiyonluklar kazanan Kaya, Cumhuriyet’e verdiği röportajda pistlere dönüşüne özel olarak bir birincisi gerçekleştirmek istediğini, bundan bu biçimde bineceği atlara artık kamçı vurmayacağından kelam etmişti.

Başarılı jokey geçen pazar Adana’da dördüncü koşuyu Beşir Kaya’ya ilişkin Atlıkaya (Cuvee) isimli safkanla kazanırken bir müddetdir kamçı kullanmasına karşı sergilediği tutumu destekleyen harekette bulundu. Kaya, finiş çizgisine yakın yarış boyunca hiç kullanmadığı kamçısını yere bıraktı. Fakat koşu daha sonrası Selim Kaya’ya ceza geldi. Komiserler Şurası, fotofiniş öncesi kamçısını atarak yanındaki atların ve binicilerin güvenliğini tehlikeye soktuğunu, yarış asıllarına alışılmamış hareket ettiğini göz önünde bulundurarak Kaya’ya ihtar ile 834 TL para cezası verdi.

“DAVAMI SÜRDÜRECEĞİM”

Selim Kaya, aldığı ceza daha sonrası, “Kırbaç vurduğum atlardan özür diliyorum. Yarış sever ‘Şike yaptı’ demesin diye daima kırbaç vurdum. Beşerler ‘niçin bunu artık söylüyorsun’ diyorlar. Geç de olsa doğruyu görmek değerlidir. Reaksiyon gösterenler var. Hiç umursamıyorum. Atların kamçı kullanılmadan koşmasının kime ne ziyanı var? Kırbaç kullanmadan davamı sürdüreceğim. Lütfen bu davaya sahip çıkalım. Şampiyon bir at üç yıl koşacağına bir yıl koşuyor. Atlar kırbaç vurmadan daha uygun performans sergiliyor. Kırbacı kaldıralım bütün dünya bizi alkışlasın” dedi.

BURAK’TAN ALTIN MADALYA

Milli binici Burak Alparslan, Romanya’da düzenlenen 2022 Balkan Şampiyonası’nda “Kelibia Z” atı ile gençler ferdi klasmanda altın madalya kazandı. Alparslan, birebir şampiyonada ferdi elemeleri de birinci sırada tamamladı.