Köpeğe tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Adanali

Member
Köpekler, insanların en sadık dostu olarak bilinen canlılardır. Kendilerine göre bir öğrenme mekanizmaları vardır ve çevredeki olaylara tıpkı bir insan gibi tepki verebilirler. Hatta günümüzde köpek davranışlarını incelemek adına köpek okulları bile açılmış durumda. Biz bu yazımızda köpeğe tuvalet eğitimi nasıl verilir? Onu inceleyeceğiz.

Yavru köpekler daha ailemize katıldığı ilk günden itibaren bize hemen uyum sağlar. Yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek bu yüzden daha kolay olacaktır. Önceden öğrenilmiş bir tuvalet eğitimi olmadığı için o tamamen bize bağlıdır. Bizim yapmamız gereken ilk şey ise onlara öncelikle güzel bir yuva hazırlamaktır. Tuvalet eğitimi için önemli olan bu yuvada köpeğimizin yemek ve su kabı, çeşitli oyuncakları ve minderi bulunmalıdır.

Bunu yanı sıra bu yuvanın içinde tuvalet eğitimi için tuvalet pedi bulundurmalıyız. Köpeğimize tuvalet eğitimi vermek için çeşitli yollar deneyebiliriz Köpeğimize eğitim vermenin bir yolu eğer dışarıya çıkma imkânı yoksa periyodik aralıklarla köpeğimize adıyla seslenmek ya da zil çalmak olabilir. Köpeğimiz yanımıza geldiği zaman ona tuvalet pedini işaret ederek böylelikle tuvaletini yapması gerektiğini ifade edebiliriz. Köpeğimiz tuvaleti geldiği zaman oraya yapması gerektiğini anlayacaktır.

Eğer köpeğimiz yavru değilse ve önceden öğrenilmiş bir tuvalet alışkanlığı varsa onları kırmak biraz zor olacaktır. Zamanla onun alışkanlığını öğrenmeliyiz ve ona ayak uydurmalıyız. Eğer onun tuvalet eğitimi hoşumuza gitmiyorsa yavru köpeklere uyguladığımız şekilde ona da böyle öğretebiliriz. Zil yöntemi ya da seslenme yöntemi köpeğimiz için yeterli olacaktır ama yine de olmuyorsa ona sert bir ses tonu ile kızdığımız zaman zaten bizi anlayacaktır. Köpekler yeterince zeki hayvanlardır ve kendilerine göre bir anlama mekanizmasına sahiptirler.

Sonuç itibariyle bu sevimli hayvanları evimizde barındırmak için çeşitli zorlukları göze almamız gerekiyor. Köpeğimize bu alışkanlığı ne kadar erken kazandırırsak bizim için o kadar iyi olacaktır. Köpek bakmak sonuçta kolay değildir. Köpeğimize ne kadar sevgi dolu olursak onun bizi anlaması o kadar kolay olacaktır. Eğer ev içinde köpek bakmanın zor olduğunu düşünüyorsanız sokağa onlar için bir kap yemek ve su bırakabilirsiniz.