Leipzig Kitap Fuarı: Eski Şansölye Merkel: “Memnun oldum”

Neil

New member
Leipzig Kitap Fuarı
Eski Şansölye Merkel: “Memnunum”

Angela Merkel, Leipzig Kitap Fuarı’nda hayatını anlatıyor. Fotoğraf

© Sebastian Willnow/dpa

Angela Merkel 16 yıldır Şansölyeydi – söylenecek çok şey var. 68 yaşındaki şu anda anıları üzerinde çalışıyor. İlk bilgiler Leipzig Kitap Fuarı’nda verildi.

Eski Şansölye Angela Merkel (68), anılarında hayatı ve görev süresi hakkında bilgi vermek istiyor. CDU siyasetçisi, Leipzig Kitap Fuarı’ndaki bir etkinlikte, uzun süredir ofis müdürü olan Beate Baumann ile birlikte, çocukluğunun yanı sıra şansölyeliği boyunca da çalıştığını söyledi. “Bu, parça parça netlik yaratır ama aynı zamanda konsantrasyon gerektirir.” Şansölyeliği sona erdikten sonra iyi durumda olduğunu söyleyen Merkel, “Memnun oldum” vurgusunu yaptı.

Eski şansölyenin ziyareti, Leipzig Kitap Fuarı ziyaretçileri arasında şimdiden büyük ilgi uyandırdı. Bir kabinin önünde Merkel, haftalık “Die Zeit” gazetesinin genel yayın yönetmeni Giovanni di Lorenzo ile Doğu Almanya kökleri, şansölyeliği ve aynı zamanda şimdiki hayatı hakkında konuştu. Merkel gülümseyerek, AD Şansölyesi olma yolunda ilerleme kaydettiğini söyledi. “Henüz tanınmadan sokaklarda yürüyemiyorum.”

“Pariteye ihtiyacımız var – her yerde”

Ancak eski şansölye, görev süresi boyunca kadınlara verdiği destekten memnun değil. “Ulaşmak istediğim hedefe ulaşamadım” dedi. Partisindeki kadın sayısı, geçmişte kadınların yeterince terfi ettirilmediğini gösteriyor. Örneğin, iş dünyasında yönetim pozisyonlarında erkeklerden daha az kadın olması dramatiktir. Merkel, “Her yerde eşitliğe ihtiyacımız var” dedi. Bu, “her ne şekilde” olursa olsun Federal Meclis için de geçerlidir.

Kendisine bakıldığında, eski şansölyenin bildirdiği gibi Merkel, kadın formunu kullanmakta hala zorlanıyor. “DAC’de fizikçiydim. Fizik diplomam vardı, diplomam öyle söylüyordu.” Bu arada kendisinden bir fizikçi olarak bahsetmeye alıştı. Aksi takdirde cinsiyet almazlar, dedi. “Sözlüğe her zaman sadık kalırım.”

dpa

#Konular