Model ve sunucu Angelina Kirsch: Yüz felci henüz tamamen geçmedi

Neil

New member
Model ve sunucu Angelina Kirsch
Yüz felci henüz tamamen geçmedi

Angelina Kirsch, Nisan 2024'te bir talk şovda.

© ddp/Panama Resimleri

Model ve sunucu Angelina Kirsch, Temmuz 2023'ten beri yarı taraflı yüz felci geçiriyor. Yavaş yavaş iyileşiyor ama…

Kıvrımlı model ve sunucu Angelina Kirsch (35), “idiyopatik periferik yüz felci” tanısı konulduktan on ay sonra, nisan ortasındaki “Kölner Treff” talk show'undaki fotoğrafları sayesinde yeniden gülümseyebiliyor. “Bunte” dergisine verdiği yeni bir röportajda, “Bugün işlerin gidişatından çok mutluyum. Biraz şanssızlıkla sonsuza kadar kalabilirdi” diyor. Ancak şunları da ekliyor: “Gerçekten tamamen ortadan kalkacağı henüz yüzde 100 kesin değil.”

Angelina Kirsch: “Sinirler arasında yanlış bağlantı” oluştu

Yüz felci “artık bir sinir bağlantısı oluştuğu için” hâlâ görülebiliyor. Ancak Kirsch, bunun “bu klinik tablo için alışılmadık bir durum olmadığını” açıklıyor. Bu özellikle şu anlama geliyor: “Üst dudağımı normal yüz ifadeleri ile hareket ettirdiğimde, bazen alt göz kapağı da yukarı çıkıyor. Daha sonra biraz seğiriyor” diyor model. Tüm bunlar üzerinde “konuşma terapisti ve fizik tedaviyle” çalışıyor.

Angelina Kirsch, sorununu en başından beri açıkça ele alması gerçeğini hâlâ seviyor. “Hiçbir şeyi saklamak istemedim. Neden saklamalıyım? Durumun bu kadar çabuk iyileşmeyeceğini çok çabuk biliyordum, ama yine de bir noktada ortadan kaybolabileceğine dair güvenim vardı,” diye cesur kararını doğruluyor.

Yüzün bir tarafında felçle uyanmak

24 Temmuz 2023 sabahı Angelina Kirsch yüzünün bir tarafında felçle uyandı. Dil uyuşmuş, tat alma duyusu kaybolmuş ve sol göz artık tam olarak kapanamıyordu. Tüm bunları, hastanede hızla “idiyopatik periferik yüz felci” tanısı konduğu ilk günden itibaren bildirdi. Kirsch, Instagram gönderisinde ayrıca şunları açıkladı: “Basitçe ifade etmek gerekirse, bu, sol yüz sinirimin virüsler veya bakteriler tarafından tahriş olduğu ve o kadar şiştiği anlamına geliyor ki bu da semptomlara neden oluyor.” Sorunlar herpes enfeksiyonundan kaynaklanıyordu ve doktorların açıkladığı gibi başlangıçta her şey daha da kötüleşti. Yüz egzersizleri ve kortizon kombinasyonuyla tedavi edildi.

Eylül 2023'te Instagram'da sağlığıyla ilgili bir güncelleme yaptı: Yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafı hakkında “Gülüşü hâlâ çarpık, ancak sol tarafım birkaç hafta öncesine göre çok daha iyi durumda.”

35 yaşındaki oyuncuya göre hâlâ en çok sorulan soru yüzünün bu şekilde kalmasından korkup korkmadığı. O zamanlar Kirsch'in cevabı açıktı: “Hayır! Öncelikle çok şey olacağını düşünüyorum ama bu özel gülüşün de bir anlamı var. Bakalım nasıl olacak ama korkmuyorum. Ne olur?” Zaten bunu değiştiremezdim.”

İdiyopatik yüz felci: nedir bu?

“Deutsches Ärzteblatt”a göre idiyopatik yüz felci, yüzün bir tarafındaki yüz kaslarının ani zayıflığıdır. Çoğu zaman aynaya bakıldığında hastanın kendisi tarafından fark edilir. İlk semptom, içki içerken sıvı sızıntısı olabilir. Ayrıca Angelina Kirsch'te olduğu gibi tat bozuklukları da ortaya çıkabilir. Sunucununki gibi periferik tipte yüz felci, felç durumunda ortaya çıkan merkezi yüz felcinden ayırt edilmelidir.

Yüz felci en sık görülen kraniyal sinir hastalığıdır; Vakaların yaklaşık yüzde 75'inde neden bilinmiyor. Bilinen nedenler arasında enfeksiyonların yanı sıra yaralanmalar, tümörler veya otoimmün hastalıklar yer alır. Hastaların yaklaşık yüzde 80'inde sinir üç ila sekiz hafta içinde tamamen onarılır.

SpotOnHaberler

#Konular