Pandeminin hükümdarı Zoom çakıldı: Payları neredeyse %90 oranında bedel kaybetti

Alan

New member
Amerikan görüntü konferans hizmeti Zoom, koronavirüs pandemisinin iyiyden güzele dünyayı sardığı Ekim 2020’de pay fiyatı açısından tüm vakit içinderın en yüksek düzeyine ulaşmıştı. Reuters’in haberine nazaran Zoom payları o tarihten bu yana neredeyse %90 oranında kıymet kaybetti.

Pandeminin tesirini hissettirdiği devirde uygulanan karantinalar konuttan çalışma ve eğitim trendini başlatmış ve bu da Zoom görüntü konferans hizmetini son derece popüler hale getirmişti. Lakin yatırımcıların eski gözdesi Covid daha sonrası dünyaya uyum sağlamakta zorlanıyor.


Yeni çıkış noktaları aranıyor

Zoom payları 2020 sonlarında 478 dolar ile tepeye ulaşırken, şu anda 73.4 dolardan süreç görüyor. Pandemi bitmiş olduğinden beri şirket yeni çıkış noktaları arayışında. Bu doğrultuda bulut tabanlı davet hizmeti Zoom Phone ve konferans barındırma hizmeti Zoom Rooms üzere yeni eserlere odaklanmak zorunda kaldı.

Şirketin işletme giderleri, eser geliştirme ve pazarlamaya daha fazla harcama yaptığı için üçüncü çeyrekte %56 arttı. Buna rağmen faaliyet kârının satışlara oranını yansıtan ve yüzde olarak söz edilen faaliyet marjı bundan evvelki yılki %39.1 düzeyinden %34.6’ya geriledi.

Okumaya devam et...