Politika: Zastrow Takımı kendisini Saksonya'da bir parti olarak kurmak istiyor

Neil

New member
siyaset
Zastrow Takımı kendisini Saksonya genelinde bir parti olarak kurmak istiyor

Eski Sakson FDP lideri Holger Zastrow. Fotoğraf

© Robert Michael/dpa


Eski Saksonya FDP lideri Holger Zastrow'un partisi Zastrow Takımı, kendisini Saksonya genelinde siyasi bir oyuncu olarak kabul ettirmek istiyor. Zastrow Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Dresden'deki belediye meclisi seçimlerinde elde edilen “muhteşem sonuçtan” sonra devam etmek istediklerini söyledi. “Projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Dresden projesi gerçek bir parti haline gelmeli.” Geçtiğimiz haftalarda bir parti sessizce kuruldu ve resmen onaylandı. “Saksonya'da toplumun ortasında liberal bir parti kurmak isterim.”

Ancak Zastrow, ekibinin 1 Eylül'deki eyalet seçimlerine katılıp katılmayacağını açık bıraktı. Saksonya'daki siyasi manzaraya bakarsanız, aday olmanız gerektiğini söyledi. “Ortada bir siyasi alternatif yaratmaktan daha gerekli bir şey yok.” Ancak seçime katılım öncelikle mali bir sorundur. Buna ancak önümüzdeki saatlerde veya günlerde karar verecekler.Zastrow'a göre parti, önümüzdeki Pazar günü yapılacak parti konferansında bir eyalet listesi seçebilir. Doğrudan adaylıklar da hazırlanıyor. Ancak bunun gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine henüz karar verilmedi. Kendisi Dresden'de doğrudan görev alacağından emin. Pazar günkü belediye meclisi seçimlerinde Zastrow takımı hemen yüzde 8,1 oy aldı.


Zastrow bu yılın Ocak ayında partisine sırtını döndü. O dönemde “Benim görüşüme göre trafik ışığı politikası yanlış, o kadar tamamen yanlış ki bunu kelimelere dökemiyorum” dedi. Zastrow, Sakson Liberallerinin emektarı olarak kabul ediliyor. 1999 yılında FDP genel başkanlığını devraldı ve partiyi 20 yıl yönetti. 2004'ten 2014'e kadar partinin eyalet parlamentosunda parlamento grubu lideriydi ve 2011 ile 2013 arasında Özgür Demokratların federal lider yardımcısıydı.


dpa

#Konular