Savaşın ortasında yeniden yapılanma – Selenskyj Berlin'den hava savunması konusunda yardım istedi

Neil

New member

Savaşın ortasında yeniden yapılanma – Selenskyj Berlin'den hava savunması konusunda yardım istedi

Selenskyj ve von der Leyen arasında Scholz (M.)

© AFP

Berlin'deki uluslararası yeniden yapılanma konferansının ilk gününde Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirmeye yönelik acil çağrılar hakim oldu. Şansölye Olaf Scholz (SPD) Salı günkü açılış konuşmasında, “En iyi yeniden yapılanma, hiç gerçekleşmesi gerekmeyen yeniden yapılanmadır” dedi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Selenskyj, Rusya'nın ülkesine diz çöktürmeye çalıştığı amansız hava saldırılarına değindi. Ukrayna kendini savunmalı: “Cevap hava savunmasıdır.”

60'tan fazla ülkeden 2.000'e yakın katılımcının yer aldığı iki günlük Berlin konferansının asıl konusu Ukrayna'nın uzun vadeli ekonomik güçlenmesi ve yeniden inşası. Toplantının öncelikle iş dünyasından, toplumdan ve yerel yönetimlerden aktörler için bir ağ oluşturma noktası olarak hizmet etmesi amaçlanıyor. Belirli mali taahhütler odak noktası değildir. Ancak Rusya'nın yoğun askeri baskısı göz önüne alındığında, acil yardım sorunları da gündemin üst sıralarında yer aldı.

Şansölye Scholz konuşmasında müttefiklerden, Almanya'nın Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirmeye yönelik başlattığı girişimi “mümkün olan her şeyle” desteklemelerini istedi. Alman hükümeti, hava savunma sistemlerinin Bundeswehr'den ve dost devletlerden Ukrayna'ya transferini teşvik etmek amacıyla bu girişimi geçen yıl başlattı.

Scholz, Almanya'nın üçüncü Patriot hava savunma sistemini yakında Ukrayna'ya teslim edeceğini vurguladı. Berlin'de Zelenskyj, ülkesinin bu türden en az yedi Patriot sistemine ihtiyacı olduğunu tahmin etti.

Zelensky, “Rus birliklerinin karada ilerlemesine yardımcı olan şey füze ve bomba terörüdür” dedi. Rusya'nın havadaki stratejik avantajı ortadan kaldırılmadığı sürece Kremlin şefi Vladimir Putin'in “adil bir barış için çabalamakta gerçek bir çıkarı yok.”

Selenskyj, Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD) ile birlikte, Ukraynalı askerlerin Patriot sistemleri konusunda eğitim aldığı Rostock yakınlarındaki Sanitz askeri eğitim alanını ziyaret etti. Pistorius, Ukrayna'ya 100 adet daha Patriot güdümlü füze sözü verdi; bunun “önemli bir rakam” olduğunu söyledi. Buna ek olarak, Almanya derhal daha fazla keskin nişancı tüfeği, tanksavar silahı ve birkaç bin saldırı uçağı teslim edecek.

Öğleden sonra Zelenskyj, Federal Meclis genel kurulunda bir konuşma yaptı ve Almanya'ya askeri yardımlarından dolayı teşekkür ederek binlerce hayat kurtardığını söyledi. Ukrayna savaşı bitirmek istiyor ama Rus saldırganın şartlarına göre değil.

AfD ve BSW, Selenskyj'in konuşmasından açıkça uzak durdu; Ukrayna cumhurbaşkanını savaşı gereksiz yere uzatmakla suçladılar. Selenskyj diğer gruplardan ayakta alkışlandı.

Konferansın odak noktalarından biri, Ukrayna'nın sürdürülebilir yeniden inşasında özel sektörün nasıl bir rol oynayabileceği sorusuydu. Scholz, “Ülkenin yeniden inşası ve modernizasyonu büyük yatırımlar gerektirecek” dedi. “Dünya Bankası önümüzdeki on yılda neredeyse 500 milyar dolar bekliyor.” Scholz, bu boyutlar göz önüne alındığında “özel sermayenin de eklenmesi gerekiyor” dedi.

Zelensky konferansta, Rus füze ve drone saldırılarının kıştan bu yana Ukrayna'nın elektrik üretim kapasitesinin yarısını yok ettiğini söyledi. Yalnızca son 24 saat içinde Rusya, Ukrayna üzerinde her biri yaklaşık bir ton ağırlığında 135 adet süzülme bombası kullanmıştı.

Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) de Rusya'nın savaşının ciddiyetine dikkat çekti: “Putin, acımasız savaşıyla Ukrayna'nın can damarlarını yok etmek istiyor.”

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller), konferansın ilk gününün akşamı, Berlin toplantısının bir sinyal göndereceğini, yani “Ukrayna'nın bu korkunç savaştan kurtulması için umut” vereceğini söyledi.

İş dünyası temsilcileriyle yapılan görüşmelerde Ukrayna'ya dahil olma yönündeki somut irade dile getirildi. Habeck, “Bu, insanların sadece konuştuğu konferanslardan biri değil” dedi. Ukraynalı meslektaşı Yulia Swyrydenko birçok anlaşmanın imzalandığını söyledi.

Konferansta AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın yeniden inşası için AB'nin 1,4 milyar avroluk kredi garantilerini açıkladı. Bu garantilerin ülkedeki şirketlerin sermayeye erişimini kolaylaştırması amaçlanıyor.

Konferansta Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD), Ukrayna'ya, başta zihinsel ve psikososyal destek önlemleri olmak üzere, Alman yardım fonlarından 100 milyon avro daha ödeme sözü verdi.

AFP

#Konular