Sığınmacılar: Schulze: Ayni yardımlar çok fazla bürokratik çaba gerektiriyor

Neil

New member
Sığınmacılar
Schulze: Ayni yardımlar çok fazla bürokratik çaba gerektiriyor

Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, “Mültecilerle değil, kaçış nedenleriyle mücadele etmeliyiz. Kimse gönüllü olarak kaçmaz” diyor. Fotoğraf

© Britta Pedersen/dpa

FDP ve Birlik geçtiğimiz günlerde sığınmacılara nakit yerine ayni yardım çağrısında bulunmuştu. Kalkınma bakanı bunu eleştiriyor ancak aynı zamanda bunun ülkelerde zaten mümkün olduğuna da dikkat çekiyor.

Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, sığınmacılar için nakdi yardımların ayni yardımlara dönüştürülmesini eleştiriyor. “Ayni hükümler çok fazla bürokratik çaba gerektiriyor. Bu yüzden neredeyse hiç yapılmıyor” dedi SPD’li siyasetçi “Bild am Sonntag”a.

Ayni yardımlara geçiş bugün zaten mümkün. “Buna her federal eyalet karar verebilir. Birlik neden kendi yönettiği yerde bunu yapmıyor?” diye sordu Schulze. FDP ve Birlik siyasetçileri, Almanya’ya giriş teşviklerini azaltmak amacıyla sığınmacılara nakit yerine ayni yardım çağrısında bulunmuştu.

Schulze: Mültecilerle değil, kaçma nedenleriyle mücadele edin

AB’nin dış sınırlarının daha iyi korunmasına gerek olup olmadığı sorulduğunda Schulze, “Mültecilerle değil, kaçış nedenleriyle mücadele etmeliyiz. Kimse gönüllü olarak kaçmaz.” Bakana göre AB bu nedenle yalnızca sınır korumasına yatırım yapmamalı. Daha fazla insanın öncelikle ülkesinden ayrılmak zorunda kalmamasını veya komşu bir ülkeye uygun şartlarda sığınabilmesini sağlayacak programlara da ihtiyaç var.

Schulze, sığınmacıların toplum hizmeti çalışması yapmalarını talep etme fikrine açık görünüyordu. “Entegrasyonu destekleyen fikirleri ciddi şekilde tartışmalıyız. Prensip olarak, mültecilerin hiçbir şey yapmaya mahkum edilmemesinin mantıklı olduğunu düşünüyorum” dedi. İnsanları çalışmaktan alıkoymak onların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaz. Bakan, “Çoğu insan mümkün olduğu kadar çabuk buraya dahil olmak istiyor” dedi.

SPD başkanı Lars Klingbeil de Birliğin sığınmacıların prosedürleri sırasında toplum hizmeti yapmalarını zorunlu kılma girişimi hakkında konuşmaya istekli olduğunu göstermişti. Avusturya zaten bunu planlıyor. CSU patronu Markus Söder buna ilişkin bir program duyurdu.

dpa

#Konular