Sudan’da ordu ile milisler arasında çıkan çatışmada 100’den fazla kişi öldü

Neil

New member

Sudan’da ordu ile milisler arasında çıkan çatışmada 100’den fazla kişi öldü

Pazar günü Hartum’daki Kobar Köprüsü’nün uydu görüntüsü

© AFP

Sudan’da ordu ile RSF milisleri arasındaki çatışmaların üçüncü gününde ölü sayısı 100’ün üzerine çıktı. Yerel doktorlar birliği Pazartesi günü yaptığı açıklamada, çatışmaların Cumartesi günü başlamasından bu yana sivil ölü sayısının 97’ye yükseldiğini söyledi. Ayrıca “onlarca” savaşçı öldürüldü ve 900’den fazla kişi yaralandı.

Kurbanlarla ilgili bilgiler bu nedenle tam değil çünkü birçoğu ulaşım güçlükleri nedeniyle hastaneye götürülemedi. Doktorlar birliği, başkent Hartum ve diğer şehirlerdeki çok sayıda hastanenin çatışmalar nedeniyle “ağır hasar gördüğü” konusunda uyardı.

AFP muhabirlerinin bildirdiğine göre, Pazartesi sabahı Hartum’da patlamalar ve silah sesleri duyuldu. Görgü tanıklarının bildirdiğine göre, hasar gören binalardan dumanlar yükseldi.

Cumartesi gününden beri devam eden çatışmanın tetikleyicisi, RSF’nin orduya planlanan entegrasyonuydu; bu, kuzeydoğu Afrika ülkesinde iktidarı sivil bir hükümete geri verme planında önemli bir adım olarak görülüyor. Sudan’ın askeri lideri Abdel Fattah al-Burhan ile yardımcısı RSF lideri Mohamed Hamdan Daglo arasındaki gerilim son zamanlarda tırmanmıştı.

Daglo, Pazartesi günü Twitter üzerinden uluslararası toplumu Al-Burhan’a müdahale etmeye çağırdı. O, “sivilleri havadan bombalayan radikal bir İslamcı”. Milis şefi, milislerinin el-Burhan’ı “daha fazla takip edeceğini” ve onu sorumlu tutacağını söyledi. Şu anda verdiğimiz mücadele demokrasinin bedelidir” dedi.

Şiddetin başlangıcından bu yana ordu ve milisler birbirlerini çatışmaya başlamakla suçladılar. RSF Cumartesi günü yaptığı açıklamada, savaşçılarının Hartum’daki başkanlık sarayını, havaalanını ve diğer önemli tesisleri ele geçirdiğini söyledi. Ordu, Hartum’un kardeş şehri Omdurman’daki devlet yayınını kontrol ettiğini iddia ederek bunu yalanladı.

Bir saat süren kesintinin ardından devlet televizyonu, askerlerin kontrol ettiklerini iddia ettikleri askeri üslerde kendilerini filme aldıkları görüntüleri gösterdi. Bilgi bağımsız olarak kontrol edilemedi. Şiddet şimdi başkentten ülkenin diğer bölgelerine sıçradı.

Pazartesi günü, Berlin’deki Dışişleri Bakanlığı çatışmayı “mümkün olan en güçlü ifadelerle” bir kez daha kınadı ve her iki tarafı da “derhal silahlarını bırakmaya ve müzakerelere başlamaya” çağırdı. Berlin’deki bir dışişleri ofisi sözcüsü, bir federal hükümet kriz ekibinin Sudan üzerinde çalıştığını söyledi.

Sözcü, Federal Dışişleri Bakanlığı’nın kriz önleme listesine göre, şu anda Sudan’da “üç haneli düşük bir Alman vatandaşı” olduğunu söyledi. Bununla birlikte, bu listeye giriş isteğe bağlı olduğundan, yerel Almanlar hakkındaki bilgiler “tamamen tahmindir”.

BM Güvenlik Konseyi bugün daha sonra Sudan’ı görüşmeyi planlıyor. BM’nin Sudan özel elçisi Volker Perthes, Pazar günü yaralıların tahliyesi için kararlaştırılan ateşkesi her iki tarafın da sürdürememesinden “son derece hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Sudan’ın fiili hükümdarı Al-Burhan, Ekim 2021’deki askeri darbeden bu yana iktidarda. 2019’da uzun süredir lider olan Ömer el Beşir’in devrilmesinin ardından demokratik seçimlere geçişe öncülük etmekle görevli hükümeti görevden aldı.

Ordu karşıtı RSF milisleri, Sudan’ın güneyindeki Darfur bölgesinde sivillere karşı zulüm işleyen Janjaweed milislerinden ortaya çıktı.

AFP

#Konular