Teknolojiye verilen önem

Adanali

Member
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ihtiyaçlar artmakta ve sınırsızlaşmakta. Teknolojinin hızlı ilerleyişi ve ihtiyaçların artış hızı neredeyse yarışmaktadır. Bunlara cevap verecek ileri teknolojiye sahip olmak üretmek gerekli. Sadece tüketen bir toplum olma anlayışı dışına çıkmalıyız, üreten bir toplum olma gayreti içinde olmalıyız.

Geçtiğimiz günlerde TUBiTAK tarafından onay görmemiş ancak yurt dışında çeşitli ülkelerde projesine sahip çıkılan İlayda Şamilgil; Polonya’da bu yıl 22’ncisi düzenlenen yarışmaya, üzerinde 1 yıldır çalıştığı “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile katıldı.

Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı ve beyin göçü yaşandı. Facebook`un kurucusu Mark Zuckerberg; bugün hemen hemen herkesin ilgilendiği sosyal paylaşım sitesi, hepimizde çılgınlar gibi kullanıyoruz, Bill Gates ten hiç bahsetmiyorum bile… Neden sadece tüketiyoruz üretmiyoruz?

Bunun için öncelikle yeni fikirlere açık olmalı, risk alabilmeli, gelişen teknolojiyi takip etmeli, genç beyinlere fırsat vermeliyiz. Amerika başkanı Barak Obama’nın teknoloji ve teknolojik gelişmeyle ilgili Ulusa sesleniş konuşmasına şahit olmuştum. ” Oyunları sadece oynamayın kendinizde yapın, telefonları sadece kullanmayın sizde yeni yazılımlar üretin, bu sadece sizin değil Ülkemizin de geleceği için önemli, Amerika’nın ileri seviyede kalmasını istiyorsak kullandığımız metotları değiştirecek geliştirecek sizin gibi genç Amerikalılara ihtiyacımız var” diyor işte bu anlayışa sahip olmamız gerekir.

Japonya teknolojiye inanılmaz önem veriyor, teknolojide bana göre bir dev hem kullanıyor hem üretiyor; çevreci otomobiller, Nobel ödüllü çevreci aydınlatmalar, robotlar vs. nükleer enerji ve en korkutucu olanı ise silahlanma. İşte tamda bu noktada teknolojiyi kullanmak ve üretici olmanın önemi daha da canlı gözler önüne seriliyor. Füze kalkanları sinyal kesiciler, istihbarat güvenlik önlemleri vs…

Teknolojisini kendisi geliştiren ülkeler bağımsızdır, güvendedir, gelişip büyümesine karşı konulamaz, buda ancak ve ancak sadece tüketen değil üreten bir toplum olmak, risk alabilmek, gelişen teknolojiyi takip etmek, gençleri destekleyerek ufuklarını açmak, eğitime, bilim ve teknolojiye önem vermekle mümkün olabilir. Eğitime verilen önem arttıkça bilim ve teknolojik gelişmelerin yeni fikirlerin buluşların olacağına inanıyorum.