Toplumsal sorumluluk projesinden Sultanlar Ligi’ne

Fiona

New member
Hürriyet Gazetesi’nden Ece Çelik bugünkü yazısında, toplumsal sorumluluk projesinden Sultanlar Ligi’ne uzanan “altın kızları” kaleme aldı:

“Gaziantepli Hatice Bilginsoy, evvel ailenin birinci okuyan kızı oldu. Akabinde bankacılığa başladı. İçindeki ‘yenilik’ heyecanı dinmeyince de dokuma işine atıldı. 3 yıl evvel ise kolları dezavantajlı kız çocukları için sıvayıp voleybol kulübü kurdu. Amacı 1. Lig’e çıkan grubunu Sultanlar Ligi’ne taşımak…

Hatice Bilginsoy hiç duramayan, daima yenilik peşinde olan bir bayan. Şu anda tek maksadı, üç sene evvel kurduğu Adam Voleybol Spor Kulübü’nü, Sultanlar Ligi’ne yükseltmek. Üç çocuk annesi, eski bankacı, iş insanı, son olarak voleybol kulübü lideri Bilginsoy’un inişli çıkışlı hayat kıssasını dinliyorum:

AİLENİN BİRİNCİ OKUYAN KIZI

‘Gaziantep’te doğdum büyüdüm. Ortaokul ve lise eğitimimi Antep’te tamamladım. Adana Çukurova Üniversitesi’nde elektrik elektronik yüksek okuluna gittim. Darbe periyodu çocuklarıydık, sağ sol olayları epey fazlaydı, bu yüzden okula gitme konusu epey desteklenmezdi. Ben ikinci çocuğum, okumama takviye verdi ailem. Ablam fazlaca uyanıktı ancak onu okutmadılar, geniş ailemde de birinci okuyan kız çocuğu benim. Ortaokulda da lisede de her sınıfta 50-60 erkek öğrenci var ise 2 kız öğrenciydik. Ben daima okutulmayan kız çocuklarının hakkını üzerimde hissettim. O yüzden epeyce çalışıp bana verilen bu hakkı uygun kullanmak istedim. En düzgününü yapmak istiyordum. Eşimle lisede tanıştık. Başarılı bir eğitim ömrüm oldu. Okul bitince dokumacılık şirketinde bilgisayar operatörü olarak işe başladım. çabucak sonrasında banka imtihanlarına girdim. Bankacılığı vezniçin ibaret zannederdim. Art planını öğrenince hayli sevdim.’

SEKRETERLİKTEN YÖNETİCİLİĞE

Bankanın halka bağlar kısmında sekreter olarak işe başlayan Bilginsoy, daha epey sorumluluk alabileceği kısımlara geçmek istemiş: ‘Bankanın daha yetkili kısımlarında çalışmak istiyordum. Kambiyo kısmına geçtim. Bir yıl çalıştıktan daha sonra yönetici oldum. Çok çalıştığımı bu yüzden de fazlaca süratli yükseldiğimi hatırlıyorum. Saat kavramı yoktu, çocuklarım oldu, bu ağır çalışma temposuyla onları da yürütmeye çalışırdım. Çocuklarım bankamdaki masada büyüdü diyebilirim.’

POLONYA’DA FABRİKA

Bankadaki 10 yılın sonunda eşi ile ticaret yapmaya karar veren Bilginsoy, o periyodu şu biçimde anlatıyor:

‘Kendi işimizi kurmak istedik. Bankadaki nazaranvim sırasında, firmalara kredi vermek için ziyarete giderken dokumacılık şirketlerini gözlemledim. Eşimin de tecrübesi vardı. Triko üretim şirketi kurduk. 6 ayda kapatmak zorunda kaldık, bir nevi battık. Birikimlerimizin tamamını kaybettik. İpliği biliyorduk, yurtdışı pazarını biliyorduk lakin kâfi üretimi yapabilecek ustayı sağlayamadık, insan kaynağı bulamadık. Kıymetli iplikler alıyoruz, ustalar yapıyor lakin yurtdışına gittiğinde beklediğimiz üzere olmuyor. O altı ay bize büyük bir tecrübe oldu.’ Lakin Bilginsoy vazgeçmemiş: ‘Eşim üretim ve dış irtibatlar, ben de finans konusunda bilgiliydim. Bu sefer fason üretim yaptırmaya ve yurtdışına satmaya başladık. Polonya’da boya fabrikası açtık. 2016 yılında tekrar bir üretim şirketi kurduk.’

250 KIZ ÇOCUĞU EĞİTİM ALIYOR

Şu anda Gaziantep’te idol bir grup oluşturduk. Kız çocukları ‘Biz bu ablalar üzere olmak istiyoruz’ desinler istedik, bunu da başardık. Kulübün ikinci yılında altyapılarımızı oluşturduk, şu anda kulübün 250 kız çocuğu sportmeni var. Valilikle ortak okullarda çalışmalar yapıyor, yetenekli öğrencileri bulmaya çalışıyoruz. Öğrenci yetiştirmek için hoca yetiştirmeyi hedefliyoruz. Şu anda 10 hocamız Gaziantep’te yetenekli öğrencileri yetiştirmek için çalışıyor.

DEZAVANTAJLI KIZLAR İÇİN

‘hiç bir vakit para kazanma hırsımız olmadı’ diyen Bilginsoy, 18 yıl süren iş hayatının sonunda dezavantajlı kız çocukları için yola çıkmış: ‘Hep başarılı olmak istedim. Bu yüzden hiç duramıyorum. Koltuğun bile ucunda otururum ben, sanki bir şey olur da kalkar öteki bir şeye koşabilir miyim diye… Daima yeni ne yapabilirim diye düşünür dururum. Spor kulübü de işte bu biçimde başladı.’ Adam Voleybol Spor Kulübü’ndeki maksadının kentteki kız çocuklarını sporla tanıştırmak olduğunu tabir eden Bilginsoy, teşebbüsün kısa müddette öbür bir boyuta ulaştığını anlatıyor:

9’DA 9 GALİBİYET

‘Çocuklarım büyürken spor yapmanın üzerlerindeki olumlu tesirini gördüm. Oğlum güzel bir basketbolcu, kızım uygun bir yüzücüydü. Tribünlerde onları kameraya çekerken çok heyecanlanırdım. Hem fizikî, hem toplumsal hayli katkısı oldu. Biz de eşimle ‘Gaziantep’te dezavantajlı kız çocukları için bir spor imkanı oluşturabilir miyiz?’ diye düşündük. Toplumsal bir şeyler yapmayı her vakit epey önemsedik. Antep’te bir voleybol grubuna sponsor olarak başladık. ondan sonrasında kulüp kuralım dedik ve Adam Voleybol Kulübü’nü kurduk. daha sonra, voleybola ilginin artması için ligde de var olabiliriz diye düşündük. Şirket kökenli olduğumuz için büyümeyi, sistemli çalışmayı uygun biliyoruz. Ligde oynama haklarını satın aldık. Gayemizi yükselttik. Birinci Lig’de daima belediye ve banka kadroları var. Biz birinci özel kadroyuz. Birinci yıl 24 kadro içinde üçüncü olduk. İkinci sene daha düzgün bir kadro oluşturduk. Şu anda ligde 9 maçta 9 galibiyet aldık, ilerliyoruz. Bu sene sonunda Sultanlar Ligi’ne çıkacağımıza inanıyorum.

SON 3 YILIMIN ODAK NOKTASI

Gaziantep’te Voleybol ismine bu biçimde bir kulüp kurmanın bir fazlaca zorluğunu yaşadık. Efeler Ligi’nde grup çalıştırmış Antepli hocamızla yola başladık. Menajerlerle toplantılar yaptık. Güzel oyuncuları getirmek sorun oldu. Oyuncular küçük kente gelmek istemeyebiliyor. Oyuncularımızın şartlarını yeterli hale getirdik. Avrupa ve öbür ülkelerdeki voleybol liglerini, oyuncularını yakından takip ediyorum. Voleybol son 3 yıldır ömrümün odak noktasında diyebilirim.”