Ukrayna, Bakhmut yakınlarındaki Rus savunma hattının ihlal edildiğini bildirdi

Neil

New member

Ukrayna, Bakhmut yakınlarındaki Rus savunma hattının ihlal edildiğini bildirdi

Kryvyi Rih şehrinde Rus tanklarını imha etti

© AFP


Ukrayna ordusu, savaşın harap ettiği Bakhmut kenti yakınlarında karşı saldırıda ilerleme kaydedildiğini bildirdi. Ukrayna kara kuvvetleri komutanı Oleksandr Syrskyj Pazartesi günü yaptığı açıklamada, birliklerin “düşmanın savunma hattını” kırdığını söyledi. Ancak ona göre Ukrayna’nın doğusunda Bakhmut yakınlarında “şiddetli çatışmalar” devam etti.

Birkaç saat önce Syrskyj, Ukrayna ordusunun Bakhmut yakınlarındaki stratejik açıdan önemli Klishchiyivka kasabasını yeniden ele geçirdiğini duyurmuştu. Cuma günü Ukrayna, Bakhmut yakınlarındaki Andriivka kasabasının ele geçirildiğini duyurdu, ancak Rusya Cumartesi günü bunu yalanladı.


Ukrayna ordusunun, ülkenin güney ve doğusundaki Rus işgali altındaki bölgeleri geri almak için Haziran ayından bu yana geniş çaplı bir karşı saldırısı sürüyor. Kiev’e göre, o zamandan bu yana Bakhmut çevresinde toplam 51 kilometrekarelik bir alanı ve güney cephesinde ise yaklaşık 262 kilometrekarelik alanı yeniden ele geçirdi.


Savaş öncesi nüfusu 70.000 civarında olan Bakhmut şehri, bir ay süren maliyetli savaşın ardından Mayıs ayında Rus kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Ancak Ukrayna ordusu hemen kuzeyden ve güneyden Rus mevzilerine saldırmaya başladı ve o zamandan bu yana yavaş yavaş toprak kazanımlarının azaldığını bildirdi.


AFP

#Konular