Ulusallar yurda döndü

Fiona

New member
Ay-yıldızlı kafile, Fransa maçının akabinde Türk Hava Yolları’na ilişkin uçakla Almanya’nın başşehri Berlin’den hareket etti. İstanbul Havalimanı’na gelen ulusal kadro kafilesinde teknik grup ve oyuncuların morallerinin bozuk olduğu gözlendi.

Havalimanında AA muhabirine açıklama yapan A Ulusal Kadro Başantrenörü Ergin Ataman, turnuvaya veda ettikleri için epeyce üzgün olduklarını söylemiş oldu.

Ay-yıldızlı basketbolcularla Türk halkının gurur duyması gerektiğini belirten Ataman, “Moralimiz epey bozuk. bu türlü maçı kaybetmek bizi hayli üzdü.” dedi.

Gürcistan’da yapılan küme maçlarının sonuncusunu da misal biçimde İspanya’ya karşı kaybettiklerini lisana getiren deneyimli başantrenör, “Fransa’nın favori çıktığı maçta bilhassa ikinci yarıda çocuklar harikulade bir uğraş gösterdi. Hepsiyle ülkemizin gurur duyması gerekiyor. kimi vakit kısmet gerekiyor. ‘Kazandık, büyük bir maksadı yakaladık.’ dediğimiz anda son 12 saniyede olmayacak şeyler oldu. Yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Takımın yaş ortalamasının 24 olduğunu ve gelecek vadettiğini söyleyen Ataman, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Her ne kadar bu şampiyonada amaca ulaşamasa da grubumuz önümüzdeki devirlerde epey başarılı olacağının sinyallerini verdi. Çok üzgünüz. Bu kadro, hiç kimsenin beklemediği, benim hayalim olan yerlere gelebilirdi fakat olmadı. Kısmet değilmiş. Uzun bir periyot ulusal ekip yok. Herkes ekiplerine gidecek. NBA oyuncuları dönem ortasındaki ulusal maçlarda olmayacak. THY Avrupa Ligi oyuncularının kimileri oynayamayacak. Önümüzde Dünya Kupası eleme maçları devam edecek.

Bu grubun amacı bir daha sonraki Avrupa Şampiyonası olacaktır. Üç yaş daha alacak, daha fazlaca deneyim kazanacak, eksiklerini giderecek bir ulusal ekip olacak. Önümüzdeki periyotta Türk basketboluyla ilgili yapılması gerekenleri lider Hidayet Türkoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız ile değerlendireceğiz. Bilhassa 18 yaş altı kategorisinde epey başarılı, istikbal vadeden çocuklar var. Onları kesinlikle bu gruba monte etmemiz gerek. Önümüzdeki 3-5 yılda Avrupa’da her insanın gurur duyacağı ulusal grubu izlettiririz.”

“DERİM YERİNDEYSE DAĞILDIK”

Milli basketbolcu Furkan Korkmaz da Türkiye’ye istedikleri üzere dönememenin kederini yaşadıklarını söylemiş oldu. Ay-yıldızlı grubun elinden gelen çabayı ortaya koyduğunu belirten Furkan, “Deyim yerindeyse dağıldık. Çok üzücüydü. Hala Fransa maçının atmosferini, heyecanını, ıstırabını ve sevincini damarlarımda hissediyorum. Ülkeye hayli daha memnun ve gururlu dönebilirdik ancak olmadı” diye konuştu.

Takımın tecrübelendikçe daha düzgün olacağını lisana getiren Furkan Korkmaz, “Genç bir grubuz ancak ‘Genciz ve biraz daha vakte gereksinimimiz var.’ demekten çok sıkıldım. Artık çıkıp oynamamız gereken yaşlardayız. Bu devranda genci yahut yaşlısı kalmadı. Alışılmış ki deneyim vakit içinde gelen bir şey. Çok gurur duyulacak grubumuz var. Herkesi tekrar kutluyorum. Hoş günler yakındır.” tabirlerini kullandı.

A Ulusal Türkiye Basketbol kadrosu, EuroBasket 2022’de son 16 cinsinde bugün uzatma döneminde Fransa’ya 87-86 kaybetmişti.