Uyku alışkanlıkları hastalık riskini nasıl etkiler? – Sağlık Gazetesi

Yasmin

New member
Yeni bir çalışmanın gece kuşları için önemli bir mesajı var. Sağlık’a bağlı Brigham ve Kadın Hastanesi’nden araştırmacılar, uyku ve uyanma saatleri geç olan kişilerin daha az sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olduklarını ve erken kuş alışkanlığı olanlara göre diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Sonuçlar Annals of Internal Medicine’de yayınlanmaktadır.

Sağlık Tıp Fakültesi’nde tıp alanında yardımcı doçent ve epidemiyolog olarak görev yapan ilgili yazar Tianyi Huang, “Kronotip veya sirkadiyen tercihi, kişinin tercih ettiği uyku ve uyanma zamanlamasını ifade eder ve kısmen genetik olarak belirlendiğinden değiştirilmesi zor olabilir” dedi. Brigham’ın Channing Ağ Tıbbı Bölümü’nde. “Gece kuşu olduklarını düşünen kişilerin yaşam tarzlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekebilir çünkü akşam kronotipleri Tip 2 diyabet riskini artırabilir.”

Araştırmacılar daha önce düzensiz uyku düzenine sahip kişilerin diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ve akşam kronotipine sahip kişilerin düzensiz uyku düzenine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardı. Bu çalışma için kronotip ile diyabet riski arasındaki ilişkiyi anlamak istediler ve aynı zamanda yaşam tarzı faktörlerinin rolüne de baktılar.

Ekip, 2009’dan 2017’ye kadar Hemşire Sağlığı Çalışması II’de toplanan 63.676 kadın hemşireden elde edilen verileri analiz etti ve kendi bildirdikleri kronotipi (katılımcıların kendilerini ne ölçüde akşam insanı veya sabah insanı olarak algıladıkları), diyet kalitesi, kilo ve vücut kitle indeksi, uyku zamanlaması, sigara içme davranışları, alkol kullanımı, fiziksel aktivite ve ailede diyabet öyküsü. Ekip, katılımcıların öz raporlarından ve tıbbi kayıtlarından diyabet durumunu belirledi.


“Kronotip veya sirkadiyen tercihi, kişinin tercih ettiği uyku ve uyanma zamanlamasını ifade eder ve kısmen genetik olarak belirlendiğinden değiştirilmesi zor olabilir.”


Channing Bölümü ile Sağlık TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nun ortak çalışması olan Hemşire Sağlığı Çalışması II, kadınlarda önemli kronik hastalıkların risk faktörlerine ilişkin en büyük araştırmalar arasında yer alıyor. Araştırmanın güçlü yönlerinden biri, katılımcıların düzenli olarak takip edilmesi ve sağlık ve yaşam tarzı faktörlerinin tekrar tekrar değerlendirilmesidir.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 11’i “kesin akşam” kronotipine sahip olduğunu ve yaklaşık yüzde 35’i “kesin sabah” kronotipine sahip olduğunu bildirdi. Geriye kalan popülasyon “orta düzey” olarak etiketlendi, yani ne sabah ne de akşam tipi olduklarını ya da birbirlerinden biraz daha fazla olduklarını tanımladılar.

Akşam kronotipi, yaşam tarzı faktörleri hesaba katılmadan önce yüzde 72 oranında artan diyabet riskiyle ilişkilendirildi. Yaşam tarzı faktörleri hesaba katıldığında akşam kronotipi, yüzde 19 oranında artan diyabet riskiyle ilişkilendirildi. Araştırmada en sağlıklı yaşam tarzına sahip olanlar arasında yalnızca yüzde 6’sında akşam kronotipleri vardı. En sağlıksız yaşam tarzına sahip olanların yüzde 25’i akşam kronotipleriydi.

Akşam kronotipine sahip olanların daha yüksek miktarlarda alkol içme olasılıklarının daha yüksek olduğu, düşük kaliteli bir gıda diyetine sahip oldukları, gecede daha az saat uyudukları, halihazırda sigara içtikleri ve sağlıksız aralıkta kilo, BMI ve fiziksel aktivite oranlarına sahip oldukları bulundu. .

Channing’de doktora sonrası araştırma görevlisi olan ilk yazar Sina Kianersi, “Sağlıksız yaşam tarzı davranışlarını kontrol ettiğimizde, kronotip ile diyabet riski arasındaki güçlü ilişki azaldı ancak hala devam ediyor, bu da yaşam tarzı faktörlerinin bu ilişkinin dikkate değer bir bölümünü açıkladığı anlamına geliyor” dedi. Bölüm.

Ayrıca akşam kronotipi ile diyabet riski arasındaki ilişkiyi, gece vardiyasında çalışanlarda değil, yalnızca gündüz vardiyasında çalışan hemşirelerde buldular.

Huang, “Kronotip çalışma saatleriyle eşleşmediğinde Tip 2 diyabet riskinde artış gördük” dedi. “Bu, daha kişiselleştirilmiş iş planlamasının faydalı olabileceğini gösteren çok ilginç bir bulguydu.”

Hemşirelerin Sağlığı Çalışması esas olarak beyaz kadın hemşirelerden oluşuyor; burada tespit edilen kalıpların popülasyonlar arasında tutarlı olup olmadığını belirlemek için gelecekte araştırmalara ihtiyaç duyulacaktır. Çalışmanın sonuçları ilişkilere işaret ediyor ancak nedenselliği belirleyemiyor.

Daha sonra araştırmacılar, kronotipin genetik belirleyicilerini ve bunun diyabetin yanı sıra kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisini daha büyük, daha çeşitli popülasyonlarda araştırmayı planlıyor.

Kianersi, “Kronotip ile diyabet veya diğer hastalıklar arasında nedensel bir bağlantı belirleyebilirsek, doktorlar hastaları için önleme stratejilerini daha iyi uyarlayabilirler” diyor.

Çalışma Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edildi.

Bir ortak yazar, ApniMed Inc., Eli Lilly ve Jazz Pharma’dan danışmanlık ücretlerini ve çok merkezli NIH araştırmalarında kullanılmak üzere Philips Respironics ve Nox Medical’den ekipman alındığını bildiriyor.


Günlük Gazete


En son Sağlık haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.