Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

Bakec

Member
Uyuşturucu esrar kokain bonzai gibi zararlı maddelerden oluşan ve vücutta bulunan bütün sinir sistemini etkileyen ayrıca vücudun işleyiş düzenindeki değişikliklere sebep olan ve belli bir süre sonra bağımlılık yapan uyarıcı maddelerdir.

Uyuşturucunun zararları nelerdir? Uyuşturucu insanın kendine olan güvenini zamanla zayıflatır ve bu durum çoğunlukla kendini kontrol edememe gibi vakalara da neden olur. Uyuşturucu zamanla insanların hayattan olan beklentilerini yok eder ve yaşantıyı gittikçe pasif hale getirir.

Bunun yanı sıra uyuşturucunun vücuda verdiği zarar da çok fazladır. Uyuşturucu direk beyin ile temas ettiği için hem beyne hem de beyinde bulunan sinir sistemine ciddi zararlar verir. Hal böyle olunca uyuşturucu kullanan kişi eskiye göre aklını iyi bir şekilde kullanamaz. Sinir sistemine verdiği zarardan dolayı çoğunlukla kişide kusma karın ağrısı baş ağrısı kabızlık ishal kanama vücutta öbek öbek oluşan yaralar zamanla midede oluşan gastrit ve ülser gibi sağlık problemleri görülür.

Kısaca özetlemek gerekirse uyuşturucu sinir sistemine verdiği zarardan dolayı vücutta bulunan bütün organlar zarar görür ve zamanla bazı organlar görevlerini yapamayacak duruma gelir. Bu durum da kişinin sağlık durumunu gittikçe kötüleştirir. Zamanında uygulanmayan terapi seansları sebebiyle ölümler ile sonuçlanabilmektedir.