Yulia Navalnaya: Rusya'da Aleksey Navalny'nin dul eşine yönelik tutuklama emri

Neil

New member
Sürgündeki muhalifler
Rusya, Navalny'nin dul eşi için tutuklama emri çıkardı

Aleksey Navalny'nin dul eşi Yulia Navalnaya

© Christoph Soeder / DPA


Putin eleştirmeni Aleksey Navalny'nin ölümünden sonra eşi Yulia Navalnaya sürgüne gitti. Şimdi kendi ülkesinde hapis cezasıyla karşı karşıya.

Rusya'daki bir mahkeme, merhum muhalefet lideri Aleksey Navalny'nin sürgündeki dul eşi için “aşırılıkçı bir örgüte” dahil olma suçlamasıyla tutuklama emri çıkardı. Moskova mahkemelerinin basın servisi Salı günü çevrimiçi Telegram'da Yulia Navalnaya'nın ön soruşturmadan kaçtığını söyledi. Bu nedenle arananlar listesine alındı. Mahkeme, “soruşturmacıların talebini kabul ettiğini ve iki aylık gözaltı şeklinde önleyici bir tedbir kararı aldığını” belirtti.Rus haber ajansı Interfax'ın haberine göre, Navalnaya suçlu bulunursa 300 bin ila 600 bin ruble (yaklaşık 3 bin 160 ila 6 bin 318 avro) para cezası, bir ila dört yıl zorunlu çalışma veya iki ila altı yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.


Yulia Navalnaya, merhum kocası Aleksey Navalny'nin çalışmalarını sürdürmek istiyor
Navalny, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başlıca muhalifiydi. Şubat ayında Arktika'daki bir ceza kampında öldü. Dul eşi Navalnaya, kocasının işine devam edeceğini duyurmuştu.


Navalny'nin yakın dostu Leonid Volkov, Salı günü tutuklama emrine ironik bir şekilde tepki gösterdi: “Yulia'nın Aleksey'in mücadelesini sürdürme konusundaki kararlılığının güzel bir takdiri,” diye yazdı Volkov, X adlı çevrimiçi serviste.


Rusya'nın başlıca muhalif figürlerinin neredeyse tamamı ya parmaklıklar ardında ya da sürgünde. Binlerce sıradan Rus vatandaşı da Ukrayna'daki saldırıyı protesto ettikleri veya eleştirdikleri için tutuklandı ve birçoğu ağır cezalara çarptırıldı.


Not: Bu makale ek bilgiler içerecek şekilde güncellendi.


rw
AFP

#Konular