Adalet: Münih'teki ölümcül hız kazası davasında itiraf

Neil

New member
Adalet
Münih'teki ölümcül hız kazası davasında itiraf

Bölge mahkemesindeki duruşmanın başlamasından önce sanık (l), mahkeme salonunda avukatı Daniela Gabler'in yanında oturuyor. Fotoğraf

© Sven Hoppe/dpa

Aralık ayında, Münih'teki ölümcül hız kazasına ilişkin dava, bölge mahkemesinde yalnızca bir gün sonra sona erdi; dava şimdi yeniden başladı.

Geçen yaz Münih'te meydana gelen ölümcül hız kazasıyla ilgili duruşmada sanık bir itirafta bulundu. Avukatı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 22 yaşındaki çocuğa yönelik iddiaların doğru olduğunu söyledi. Savcılık onu, diğer suçlamaların yanı sıra, kazada 18 yaşındaki bir gencin ölmesi ve beş kişinin yaralanması nedeniyle ihmalkar ölümle sonuçlanan yasaklı bir motorlu araç yarışıyla suçladı.

Bu yaralı kişilerden biri (şu anda 19 yaşında) Münih I bölge mahkemesine, arabanın kendisine doğru hızla gelmesi sırasında içinde bulunduğu ölüm korkusunu bildirdi. “O zaman artık öleceğimi biliyordum. Artık aklımda hiç şans yoktu” dedi. Ayrıca yola düştüğünde hissettiği korkunç acıyı da anlattı. “Bütün vücudum yanıyordu.” O gece acil ameliyata alındı ve bunu üç ameliyat daha izledi. Doktorlar başlangıçta futbolcunun parçalanan bacağının kesilmesi gerektiğinden korkuyorlardı.

Ameliyathaneye itildiğinde arkadaşının durumunu sorduğunu söyleyen genç adam şunları söyledi: “İşte o zaman ilk kez Daniel'ın sorununun ne olduğunu sordum.” Daha önce festivalde birlikte bulunduğu 18 yaşındaki arkadaşı ise kazadan kurtulamadı.

Kazayla ilgili duruşma Aralık ayında Münih bölge mahkemesinde başladı. O dönemde de 22 yaşındaki genç, avukatı aracılığıyla, alkol ve diğer uyuşturucuların etkisi altında ve ehliyetsiz olarak arabasıyla bir arabaya çarptığında 18 yaşındaki çocuğu ölümcül şekilde yaraladığını itiraf etmişti. Polis kontrol noktasından kaçarken yüksek hızla tramvay -Dur'a fırlatıldı. Savcılığa göre Münih şehir merkezinde saatte 144 kilometreye varan hızlarla yarıştı.

En fazla dört yıla kadar hapis cezası verebilen bölge mahkemesindeki hakim, suçlu bulunması halinde cezanın daha yüksek olacağı izlenimini edindi. Bu nedenle konu bölge mahkemesine havale edildi. Mahkeme şu anda 18 Nisan'a kadar toplam beş günlük duruşma planladı.

dpa

#Konular