Arda Turan: yıllardır uyku sorunu çekiyorum

Fiona

New member
Galatasaraylı futbolcu Arda Turan, İstanbul’da bir özel Üniversite bünyesinde yapılan Marka Araştırma ve Değerlendirmeleri kararında 2022 yılı en sevilen ve örnek alınan futbolcusu seçildi. Mükafatını almak için eşi Aslıhan Doğan Turan ile üniversiteye gelen futbolcu, beraberinde düzenlen söyleşide öğrencilerle buluştu.

Üniversitenin konferans salonunda yapılan söyleşide salonu hınca hınç dolduran öğrenciler aktifliğin sonunda Turan ile kucak kucak fotoğraf çektirerek, forma imzalattı. Söyleşide mesleksel hayatına ait samimi açıklamalar yapan Arda Turan, ödül için öğrencilere teşekkür etti.

“GÜZEL YANIMA BAKTINIZ”

Üniversitede olduğu için memnunluğunu lisana getiren Arda Turan, “Gelmedilk evvel bu konuşmayı düşünmüştüm. Uzun vakittir aklımda daima şöyleki başlangıçlar oluyor; Arda hayli yanlışları oldu fakat güzel çocuktur. Yüzde 100 nitekim epeyce yanılgılarım oldu. Bunlar emin olun sizin bildikleriniz değil. Kendi içimde bildiklerim ve aslında ailemle olanlardı. Fakat hayatımız boyunca yanılgı yapmaya devam edeceğiz. Kusur yapmalıyız da kendimizde yanılgı yapacak yüreği bulmalıyız. kimi vakit ‘Yaptığım şeyler unutuldu mu? Ya da ilham verme işi geçti mi?’ diye düşünüyordum. Bu ödül uzun vakit daha sonra hakikaten bunların hatırlandığını, bana gençlere hala ilham verebileceğini gösterdi. İçimdeki hakikaten başarma azmini, yenidendan çalışma azmini o kadar uyandırdı ki kıymetini size anlatamam. Açıkçası topluma karşı bir çekincem de vardı. Uzun vakit daha sonra yaşadığım memnunluğu anlatamam. Zira siz bugün Arda’nın kusurlarına amalarına değil de hoş tarafına bakmayı seçtiniz. Benim hoş tarafıma baktığınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

“BAMBAŞKA BİRİ OLDUM”

Sporcuların daima yargılanmayla karşılaştığını belirten Turan, “Spor kolundaki hocalarımız yargılıyor, konutta annemiz yargılıyor, en büyüğü kendi kendimizi daima yargılıyoruz. Bir şeyler yapmak için cüretimiz o kadar az kaldı ki. Daima korkuyoruz ve bizim için kaybetmek fazlaca berbat bir şey üzere geliyor. Bu işin sorunlu olan kısmı ruhsal olarak yıpranma fazlaca fazla buna hazırlık olmalıyız. Galatasaray A ekibine çıktığımda önümde büyük bir ölçü para, en az 3-4 söz İngilizce ve hiç bir ruhsal eğitim almamış bir çocuktum. daha sonrasında her davranışımı hakikat beklediler. Daima söylerim bana verilmeyen şeyleri geri istediler. Artık altyapımızla ilgili ‘İngilizce eğitimi alıyorlar mı? Psikologları var mı?’ diyorum. Şu ana kadar 700 maç oynadım. Fizikî olarak yaşadığım sakatlıkları geçiyorum, tolere edilebilir fakat geldiğim noktada o kadar epeyce ruhsal olarak yıprandım ki zira ulusal maça çıktığınızda kazandığında kahraman kaybettiğinde hain oluyorsun. Kendinizi daima etraftakileri memnun etmek için hazırlıyorsunuz. Artık 700 maçın sonundaki panik bedeniniz hakikat tepkiler veremiyor, yanlışsız düşünemiyorsunuz, paylaşamıyorsunuz. Artık tahammül sonunuz hiç kalmamış oluyor epey fazla reaksiyon vermeye başlıyorsunuz. En büyük tavsiyem ne olursa olsun kendinizi memnun edin. Şayet siz memnun şayet olmazsanız ne ailenizi ne de ekip arkadaşlarınızı memnun edersiniz. Bu yanlışa son senelerda epeyce düştüm. İnsanları memnun edeceğim, dediklerini yapacağım diye kendim olmaktan farklı biri oldum.” diye konuştu.

“ÇOK AGRESİFLİKLER YAPTIM”

Çok agresiflikler yaptığını aktaran Turan, “Çok fazla giydiğime, yediğime, içtiğime, eğlendiğime takıldılar. Oyunu geliştirmek ismine bir şeyler yaptığımı, düşündüğümü düşünüyordum. Hocalarımla bunu tartışabilme yeteneğim vardı. Bilinçaltında o kadar epey Arda algısı vardı ki rahatsız edici olabilir. Ben de epey agresiflikler yaptım, her yerdeydim. Kimseyi kırmamak için sabah kalkıyorsun magazinde, sporda, iktisatta var. Boş boş konuştuğum bir sürü vakit içinder oldu.” tabirlerini kullandı.

TAKIMI YAVAŞLATIYOR MU

Aslında fizikî özelliklerinin futbol oynamaya hiç müsait olmadığını söyleyen Turan, “Bir oyuncuda futbolcu olması için 10 tane fizikî özellik gerekiyorsa bunların 7si bende mevcut değildir diye düşünüyorum. Yalnızca içimde adalet hissiyle gelişmiş inanılmaz bir kazanma dileği vardır. hayatımda hiç bir oyunda hile yapmam. Eşim burada, meskende kağıt oynarken bile hile yapmam ancak sonuna kadar kazanmak için uğraşırım. Bir öbür özelliğim ise epeyce güzel bir oyuncu zekasına sahibim. Dünyadaki en üst seviye orta alanlarında, yani Iniestanın Royceun yani o düzeydeki oyuncuların oyun görüşüne yakın bir görüşe sahibim. Bu benim için fazlaca büyük bir avantajdı. Her vakit topa sahip olmanın büyük kadro için epeyce pahalı olduğunu düşündüm ki Real Madrid bunu her kezinde kanıtlıyor. Daima şöyleki tenkitler olurdu; Arda kadrosu yavaşlatıyor. Asla grubu yavaşlatmıyordum, topa sahip olup oyuna hükmetmemizi sağlıyordum. Daima bu biçimdeydi fakat tabi toplumsal medyada halk, karşı kaleye gidelim istiyordu. Arkadaşlar oyun 90+ oynanıyor, bir oyuncunun ayağına iki dakika top değiyor. Yani geriye kalan 90 dakikada aslına bakarsan topsuz oyun oynuyoruz. O yüzden inanın bana top o kadar değerli ki topu kaybetmemek, topa hakim olmak epey değerli. Bugün açıkçası kendi grubumuzun, Fenerbahçenin, Beşiktaşın da yaşadığı en büyük sorun topa sahip olmamak. Topa sahip olamazsanız rakip olur ve daha epeyce koşarsınız, koştukça da bu oyunu oynayamazsanız.” sözlerini kullandı.

UYKU SORUNU

Psikolojisini toparlayamadığı için yıllardır uyku sorunu çektiğini söyleyen Arda, “senelerdır uyku sorunu çekiyorum, rahat uyuyamıyorum. Bir itiraf olacak lakin kendime güzel bakamadım. niçini külliyen ruhsal. Psikolojimi bir türlü güzel toparlayamadığım devirler oldu. Diyet yapıyorum 10 gün daha sonra bozuyorum. Çalışmaya başlıyorum daha sonra vazgeçiyorum. Zira kimseyi suçlamıyorum ancak ülkedeki ortam hevesimi kırıyor. Gelişememek hevesimi kırıyor. Bu oyunu biz niye daha güzel oynayamıyoruz? niye pas oyununu daha yeterli oynayamıyoruz? Derken ben de biraz duygusalım çabuk düşerim. İspanya’da kendime epey daha uygun bakıyordum zira fazlaca daha özgür hissediyordum. İnsanın kendimi özgür hissetmesi kadar hoş bir şey olamaz. İspanya macerama tamamlanmış öykü olarak bakıyorum, doğal ki epeyce hoş günlerdi. Özlüyorum fakat gönül rahatlığıyla tatlı bir hasret var.” dedi.