Atlezim, voleybol, fitness… Tuğba hemşirenin spor tutkusu

Fiona

New member
Lisans eğitimini 2012’de Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Kısmı’nda tamamlayan Tuğba Hunili, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Servisi’nde mesleğe başladı. 2015’te tıpkı servisin klinikten sorumlu hemşiresi olan Hunili, çocukluk senelerından itibaren sporla olan bağını koparmadı. Uzun maraton koşularına katılan, fitness, crossfit üzere alanlarda faal olarak spor yapan, madalyalar kazanan Hunili, hem de voleybol karşılaşmalarında profesyonel hakemlik yapıyor. Özel bir üniversiteden ‘yaşam koçluğu’ eğitimi de alan Hunili, bir yandan da yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. Dünya Hemşireler Günü’nde DHA’ya konuşan Hunili, hayatında spora vakit ayırdığını lisana getirdi.

‘SPOR, BANA GÜÇ YÜKLÜYOR’

Yoğun olduklarını münasebet göstererek spor yapmayan bireylerin, aslında bunun bir mazeret olduğunun farkına varması gerektiğini söyleyen Hunili, her vakit sporla bedenini beslediğini belirtti. Öğrencilik senelerından itibaren her boş anında bir spor aktivitesiyle uğraştığını anlatan Hunili, “Şimdi ise iş çıkışı spor yapmak, sonraki gün için bana güç yüklüyor. Arkadaşlarım, ailem ‘Nasıl vakit buluyorsun? Enerjin nasıl yetiyor?’ diye soruyorlar. Ben de onlara ‘enerjimi almıyor bilakis güç doluyorum, sporsuz asla’ diyorum. Uzun kilometreli patika koşularına katılıyorum. En son Kapadokya’da 63 kilometre koştum. Alanya’da 48 kilometre koştum. Halter tartı çalışıyorum. Hakemliğe de devam ediyorum” dedi.

‘SABAH 5’TE KALKIP SPORA BAŞLIYORUM’

Pandemi devrinde sporla olan bağının düzgünce güçlendiğini vurgulayan Hunili, karantinada olduğu süreçte de konut programları yaparak spordan kopmadığını tabir etti. En kısa anları dahi spor yaparak değerlendirdiğini söyleyen Hunili, “Mesaim 08.00’de başlıyor fakat ben sabah 05.00’te kalkıp spor yapıyorum. Annem, ‘Tuğba, ne olur biraz uyu’ diye kızıyor. Lakin benim için durmak yok. Yakında İznik Gölü etrafında 90 kilometrelik parkuru koşacağım. Spor bir mecburilik değil, ömür stilidir. Mazeret üretmeden en kısa vakitte başlamak gerekir. Planlı bir biçimde ilerlenirse vaktim yok mazereti ortadan kalkar” diye konuştu. (DHA)