Çip yasası ABD senatosu onayından geçti: Amerika ve Çin’in çip savaşı kızışacak!

Alan

New member
Senato, Amerika’nın yarı iletken üretimini artırmayı ve bilimsel araştırmaları teşvik etmeyi amaçlayan 280 milyar dolarlık teknoloji harcanmasına onay verdi.

ABD Senatosu, 64-33 oyla, Amerika’da eser çıkarmak isteyen yarı iletken üreticilerine ve dala yatırım için %25 yatırım vergisi kredisi ile bir arada araştırma ve iş gücü geliştirme hibeleri için 52 milyar dolarlık yardım fonu sağlayacak bir yasa tasarısı olan CHIPS yasasını onayladı.

Çip üreticilerine 52 milyar dolar ödenecek

ABD şirketlerinin yurt içi yatırımlarını çekmeden, yurt haricinde mağaza açmadan evvel vaktin tükenmekte olduğu tarafındaki idare ikazlarının akabinde çip üreticilerine uzun müddettir durdurulan 52 milyar dolarlık ödemeyi içeren yasa tasarısı çoğunluğun evet oyuyla meclisten geçti.

Mevzuat, yarı iletken finansmanına ek olarak araştırma ve iş gücü eğitimi için para ve 5G kablosuz ağ teknolojisini de içeriyor. Paketteki kıymetli kararlar içinde;

• Yerli yarı iletken tesisler kurmak için 39 milyar dolarlık mali yardım
  • Çip araştırmalarına ve işgücü geliştirmesine fon sağlamak için 11 milyar dolar
  • Savunmayla ilgili çip üretimi için 2 milyar dolar
  • Hisse geri alımları, yabancı yatırımlar için fon kullanmasına ait kısıtlamalar
  • Yarı iletkenler oluşturmak emeliyle araç üretimi için %25 yatırım vergisi kredisi
  • Uluslarası inançlı irtibat programı için 500 milyon dolar
  • Yarı iletken bölümünde çalışanın eğitimi için 200 milyon dolar
  • Herkese açık kablosuz tedarik zinciri inovasyonu için 1.5 milyar dolar
  • Ulusal Uzay ve Havacılık Yönetimi, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, Ulusal Bilim Vakfı’ndaki programların finansmanın değiştirilmesi ve yetkilendirme
  • Enerji Daire Başkanlığı bünyesinde yeni programlara müsaade verilmesi
Biden: Çin’den ileride olacağız

Başkan Biden, Amerika’nın Çin ile rekabetini güçlendirmeyi amaçlayan yasaya ait olarak “Onlarca yıldır birtakım uzmanlar Amerika’da çip üretiminden vazgeçmemiz gerektiğini söylüyor. Buna hiç inanmadım. Üretim işi geri döndü. Bu yasa yardımıyla onlardan daha fazlasına sahip olacağız” dedi.

Okumaya devam et...