Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 6. etabını Caleb Ewan kazandı

Fiona

New member
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipi’nde 57. Alay Şehitliği önündü sonlanan müsabakada 6. Tipi Avustralyalı Alexander Caleb Ewan kazandı. “Tarihe ve Tabiata Saygı” teması altında gerçekleşen ve 14 ülkeden 25 ekip olmak üzere toplam 156 atletin gayret ettiği 57’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 6’ncı ve son etabı tamamlandı.

Balıkesir Vali Yardımcısı İrfan Demiröz ile Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş’ın verdiği start ile yarışa başlayan atletler, Çanakkale vilayet sonuna devam etti.

Germede Köprüsü’nden geçen bisikletçiler, Ayvacık, Ezine ve Geyikli tarafına devam etti. Akabinde Küçükmenderes Çayı’ndan geçen sportmenler, Erenköy ve Çan’a ulaştı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçen bisikletçiler, Gelibolu Tersanesi, Akbaş Şehitliği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Şehitliği’nden geçerek 57’nci Piyade Alayı Şehitliği’nde bitiş çizgisini gördüler.

Edremit-Eceabat etabını 4.54:00 derecesiyle Lotto Soudal kadrosundan Avustralyalı sportmen Caleb Ewan kazandı. İkinciliği Bora-Hansgrohe grubundan Danny Van Poppel, üçüncülüğü ise Alpecin-Fenix grubundan Jasper Philipsen elde etti.

“BUGÜNÜ ASLA UNUTMAYACAĞIM”

Avustralyalı atleti Alexander Caleb Ewan kazandıktan daha sonra şöyleki konuştu:

“Bugünü asla unutmayacağım. Zaferimi Çanakkale Savaşı’nda ömrünü kaybeden cetlerimize armağan ediyorum. Bugünkü etabın manasından dolayı bir Avustralyalı kazanmalıydı. Bu çeşitteki iki etabın sahibiyim. Farklı sprintler oldu. Daha sıkıntı bir finişti. Bugünkü finiş üslubunu epey sevdim. Yıpratıcı ancak bana daha uygundu. İstanbul finişi de benim için uygun. Yarın da güç bir finiş olacak. Philipsen sıkıntı rakip. Ben de büyük yarışlarda kendime güveniyorum. Bugünkü etabın manasından dolayı bir Avustralyalı kazanmalıydı. Ben de bunu başardım. Son finişe kadar güçlü geldim. Manalı bir zafer. Gelibolu’yu tarihteki yerinden biliyorum. Buranın Türkiye’de olduğunu 3 yıl evvel öğrenmiştim. Bu da beni artık daha epeyce gururlandırdı.”