Domino tesiri: HP yaklaşık 6000 çalışanını işten çıkaracak

Alan

New member
Bilgisayar üreticisi HP, Salı günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki üç yıl ortasında binlerce çalışanını işten çıkarmayı planladığını söylemiş oldu. Açıklamanın akabinde firmanın paylarında düşüş gözlemlenirken HP, bu atılımlarının ekonomik koşullardan kaynaklandığını belirtti.

Pandemi bitti, yüksek gelir bitmiş oldu

Pandemi
döneminin geride kalması peri masalı devrinin de ortadan kalkmasına niye oldu. Beşerler Kovid devrinde gibisi görülmemiş biçimde bilgisayar alımları yapmaya başlamıştı lakin bu sansasyonel büyüme bilakis dönmüş durumda. Üstelik zorlaşan ekonomik şartlar yatırımlarını bu yapay artışa bakılırsa yapan teknoloji firmalarını daha derinden etkiliyor. HP’de bu teknoloji firmalarının sonuncusu, şimdilik.

İşten çıkarmalar vakit yayılacak

Şirket tarafınca yapılan açıklamada önümüzdeki üç yıl içerisinde 4.000 ila 6.000 çalışanın işten çıkartılacağı bildiriliyor. HP, bir daha yapılandırma dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyar dolarlık maliyetle, önümüzdeki üç yıl ortasında yıllık brüt çalıştırma oranında 1,4 milyar dolar yahut daha fazla tasarruf elde etmeyi planlıyor.

HP, 2019 yılında yaklaşık 9000 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Ekim 2021 itibarıyla ise firmanın yaklaşık 51.000 çalışanı bulunuyor. Öte yandan 31 Ekim 2022’de sona eren mali dördüncü çeyrek datalarında gelirler yıllık yüzde 0,8 düşmüş ve 14,80 milyar dolara gerilemişti. Tıpkı devir içerisinde HP’nin şahsi Sistemler segmentindeki gelir de yüzde 13 düşerek 13,3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Okumaya devam et...