EuroBasket’te şampiyon aşikâr oldu

Fiona

New member
EuroBasket 2022 finalinde İspanya ile Fransa Avrupa’nın en büyüğü olmak için karşı karşıya geldi.

Dev çabaya uygun başlayan taraf İspanya oldu. Jaime Fernandez’in tesirli oyunuyla Willy Hernangomez ve Lorenzo Brown ile sayılar bulan Matadorlar birinci çeyreği 23-14 önde kapattı.

İkinci çeyreğin başında Juancho Hernangomez ile üst üste 4 üç sayı isabeti bulan İspanya, farkı 19’a kadar çıkardı. Fransa Elie Okobo’nun dış atışlarıyl maça tutunmaya çalıştı. Çeyrek sonunda Evan Fournier ile sayılar bulan Vincent Collet’nin grubu farkı 21’den 10 sayıya kadar çekti ve devre İspanya lehine 47-37’lik skorla noktalandı.

Üçüncü çeyrekte rakibinin üst üste ataklardan boş döndüğü kısımda geri dönüşe imza atan Fransa, farkı 3 sayıya kadar çekmeyi başardı. Mola dönüşü toparlanan İspanya son 10 dakikaya 66-57 önde geçti.

Juancho Hernangomez’in yüksek yüzdeli oyunuyla skor farkı müdafaayı bilen İspanya, rakibinin oyuna ortak bulunmasına müsaade vermedi. Double-double’lık performansa imza atan Lorenzo Brown ve Alberto Diaz’ın maç sonunda gelen sayılarıyla maçı 88-76 kazanan İspanya, EuroBasket 2022’de altın madalyanın sahibi oldu.

Şampiyon İspanya’da Juancho Hernangomez 27, Willy Hernangomez 14, Lorenzo Brown 14, Jaime Hernandez 13 sayıyla oynadı. Fransa’da ise Evan Fournier 23, Thomas Heurtel 16 ve Guerschon Yabusele 13 sayı üretti.