Finans: Emlak vergisi değerlendirmelerine yaklaşık 320.000 itiraz

Neil

New member
Finans
Emlak vergisi değerlendirmelerine yaklaşık 320.000 itiraz

2024 yılı emlak vergisi değerlendirmesi bilgisayar ekranı önünde yapılıyor. Fotoğraf

© BeHaberler Weißbrod/dpa


Pek çok emlak vergisi beyannamesi hâlâ eksik ve Rheinland-Pfalz'daki yeni hesaplamalara giderek daha fazla itiraz kaydediliyor. Vergi daireleri hatırlatma mektupları gönderiyor.

Rheinland-Pfalz'da yeni emlak vergisinin hesaplanmasına ilişkin tebliğlere yapılan itirazların sayısı artmaya devam ediyor. Maliye Bakanı Doris Ahnen'in (SPD) Mainz'daki AfD parlamento grubundan gelen soru önergesine yanıtında söylediği gibi, geçen yıl toplamda yaklaşık 320.000 itiraz vardı. Yeni emlak vergisi hesaplamasının 2025'ten itibaren geçerli olması gerekiyor. Rhineland-Pfalz'da toplam yaklaşık 2,5 milyon mülkün yeniden değerlenmesi gerekiyor.


Vergi dairesi, maliklerin beyanlarına istinaden emlak vergisi değer beyanı ve emlak vergisi ölçüm tebliği olmak üzere iki farklı tebliğ düzenler. Belediyelerin emlak vergilerini belirlemesine temel oluştururlar. Bakana göre, emlak vergisi değerlendirme bildirimine 205 bin 290, emlak vergisi değerlendirme bildirimine ise 114 bin 643 itiraz yapıldı.


Yeni hesaplamaların başlangıç noktası, Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararıdır; çünkü vergi daireleri yakın zamanda bir mülkün değerini Doğu Almanya'da 1935'e ve Batı Almanya'da 1964'e ait tamamen güncel olmayan verilere dayanarak hesaplamıştı. Yeniden hesaplama için ülke çapında yaklaşık 36 milyon mülkün yeniden değerlenmesi gerekiyor.


Vergi makamlarının, yalnızca bir tahsisatları olsa bile tüm sahiplerden gelen verilere ihtiyacı var. Genellikle arazi ve yaşam alanı, bina tipi, inşaat yılı ve sözde standart arazi değeri ile ilgilidir.


Ahnen, geçen yıl emlak vergisi reformuyla bağlantılı olarak yapılan 297.000'den fazla itirazın 255.000'den fazlasının yalnızca federal modelle ilgili anayasal şüpheleri dile getirdiğini söyledi. Federal eyaletlerin çoğunluğu yeni emlak vergisini federal modele göre uyguluyor.


Bu modelde, inşaat yılı ve standart arazi değeri gibi bilgilere dayanarak mülkün değerinin belirlenmesi amaçlanırken, örneğin Bavyera'da saf alan modeli uygulanıyor. AfD parlamento grubu ve Rhineland-Pfalz'daki vergi mükellefleri derneği, federal modeli fazla bürokratik olmakla eleştiriyor.


Maliye Bakanlığı'ndan alınan önceki bilgilere göre, 2023 yılı sonunda Rheinland-Pfalz'da yaklaşık 245.000 emlak vergisi beyannamesi hâlâ eksikti. Toplamda 318.600'den fazla hatırlatma mektubu gönderildi. Bu ihtara rağmen ilgili vergi dairesine herhangi bir beyanın ulaşmaması halinde geç ödeme zammı uygulanabilecektir.


Eyalet parlamentosunun talebine Maliye Bakanlığı'ndan yanıt


dpa

#Konular