Gelinlik değil forma giydiler şampiyon oldular

Fiona

New member
TFF 3’üncü Lig N Kümesi’nde hiç bir maç kaybetmeyen bayan futbol taakımı şampiyon oldu. Futbol grubu, 19- 22 Mayıs tarihleri içinde 2’nci Lig’e yükselme maçlarına çıkacak.

Ağrı Valiliği öncülüğünde, kız çocuklarının evlendirilmesinin önüne geçmek ve bu kapsamda toplumda farkındalık oluşturmak emeliyle 2016 yılında kurulan bayan futbol kadrosu başarısıyla isminden kelam ettiriyor. Aile ve Toplumsal Siyasetler Gençlik ve Spor Kulübü çatısı altında kurulan ve yaşları 14 ila 21 içinde değişen sportmenler, Ağrı’nın birinci bayan futbol kadrosu olma özelliğini de taşıyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 3’üncü Lig N Grubu’nda namağlup şampiyon olan kadro, bir üst lige yükselme maçlarında 19 Mayıs’ta Rize Yeşilçay Spor ile karşı karşıya gelecek. Ağrı Aile ve Toplumsal Siyasetler Gençlik ve Spor Kulübü Bayan Futbol Grubu, bu maçı kazanırsa, 22 Mayıs’ta ise Panayır Spor- Bornova Hitap Spor müsabakasının galibi ile karşılaşacak.

“2’NCİ LİGE ÇIKACAKLARINA İNANIYORLAR”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü Mehmet Şafi Erim, amatör spor kulüpleri federasyonu alanında hazırlıklarını sürdüren kadrosu ziyaret etti. Erim, “2015 yılında erken yaşta evlilik oranlarında Türkiye’de 1’inci olan vilayetimizde bu durumun önüne geçmek maksadıyla 2016 yılında hayata geçirilen proje kapsamında bayan futbol grubu kuruldu. Bu proje çerçevesinde kız çocuklarımız, erkek sporu olarak algılanan futbola başladı. Bunun sonunda da hoş bir futbol kadrosu ortaya çıktı. 2 dönem boyunca vilayetimizi 3’ncü ligde temsil ediyorlar. Grubumuz 2 sene üst üste, bu sene namağlup şampiyon oldu. Daha evvel oynadığımız play-off çabalarında 2’nci Lig’e çıkamadık. Fakat bu sefer ki play-off maçlarını kazanıp hak ettiğimiz yer olan 2’nci Lig’e çıkacağımıza inanıyoruz. Bunun yanında vilayetimizde erken yaşta evlilik oranı yüzde 17’den yüzde 9’luk çıtaya kadar düştü. Bu durumu hem yasal önlemlerle birebir vakitte bu biçim proje ve etkinliklerle en aza indirme noktasında çaba gösteriyoruz. beraberinde bütün imkanlarımızla da ekibimize takviyemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİN İŞ İNSANLARINDAN TAKVİYE BEKLİYORUZ”

Takım kaptanı Hacer Tarılığ (21), 5 yıldır futbol oynadığını belirterek 2’nci Lig’e çıkma yolunda ellerinden gelen bütün çabayı sarf edeceklerini söylemiş oldu. Ekiplerine dayanak isteyen Tarılığ, “Bizler kız çocuklarının erken yaşta evlenmemeleri maksadıyla oynuyoruz. Bizler kız çocuklarının belirli bir yaşa geldikten daha sonra kendi kararlarını kendilerinin almasını istiyoruz. Ekibimiz oynadığı 10 maçın tamamını kazanarak şampiyon oldu. Önümüzdeki hafta 2’nci Lig’e çıkmak için play-off maçına çıkacağız. Bunun için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Sistemli bir biçimde idmanlarımızı yapıyoruz. Ben futbola başladığımda herkes kızlar futbol oynar mı diye düşünüyordu. Ancak şu anda her insanın bakış açısı değişti. Muvaffakiyet geldikçe önyargı değişti. Geçen sene grubumuz daima öbür futbolculardan oluşuyordu. O arkadaşlarımızın birden fazla öbür grupta gayret ediyor. Bizler bu yıl yeni baştan bir kadro kurarak yeni arkadaşları futbola kazandırdık. Arkadaşlarımızın hepsi Ağrılı. Ortamızda köyden gelenlerde var, yurtlarda kalanlar da. Futbola ilgi duyduğum için başladım. Ailem de vakit içinde bana takviye oldu. Şu an amacımız bir üst lige çıkmak ve ferdî olarak da ilerde ulusal ekibe seçilmek. Buradan ailelerden kız çocuklarının önünü açmalarını istiyorum. Spor hiç bir vakit mahzur değildir. Tam bilakis muvaffakiyete giden yoldur. Genel olarak ülkemizin iş insanlarından bizlere dayanak olmalarını istiyoruz. Zira bizler namağlup şampiyon olduk” tabirlerini kullandı.

“FUTBOLU HERKESE ANLATMAK İSTİYORUM”

Spor lisesi öğrencisi ve kadronun forvet oyuncularından Ayça Taşdemir de (17) en büyük maksadının ulusal ekibe seçilmek olduğunu belirtti.

Bir öteki oyuncu Melek Tanrıverdi ise, “Ağrı Spor Lisesi’nde okuyorum. 9’uncu sınıftan beri futbol oynuyorum. Futbolu epey seviyorum. esasen birinci hedefim spor lisesini kazanmaktı. Buraya gelince de bayan futbol kadrosuna geldim. Ailem bana dayanak oldu. Futbolu herkese anlatmak istiyorum. hiç bir vakit kimse ben yapamam, başaramam diye düşünmesin. İnsan istedi mi her şeyi başarabilir. Şu anda amaçlarımıza bir bir ulaşıyoruz. her insanın bize dayanak olmasını istiyoruz. Gayelerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2’nci Lig’e çıkacağımıza inanıyorum” diye konuştu.